Zó diervriendelijk is Albert Heijn! Aha 6 De toekomst Echte hanen T bleem. Daar proberen we richting aan te geven, hoewel dat niet gemakkelijk is op afstand.’ Een ‘hot item’ bij de vele overleggen is ook het natuurlijke gedrag van de die ren. ‘Alle beesten hebben een natuurlijk gedrag. Konijnen bijvoorbeeld maken een bok kensprongetje. In gevangen schap moeten dieren vrij zijn om dat natuurlijke gedrag nog steeds te kunnen verto nen. Daar is veel discussie over: kunnen ze dat nog? Er valt nog een hoop te doen en er zijn vooral veel wensen.’ Kiezen voor diervriendelijke producten is voor Albert Heijn belangrijk omdat dat mede het algemene imago bepaalt. ‘Maar er is voortdurend strijd, want hoever moet je voorop lopen: een klant is niet altijd bereid om dat mooie product te kopen. Een biologische kipfilet bijvoorbeeld is tweeënhalf keer zo duur als gewone kipfilet. Vooral biologisch varkens vlees verkoopt moeilijk. De consument pakt het niet op. Hoe dat komt, ik weet het niet. Maar ik denk dat de aaibaarheids factor een grote rol speelt: koeien en kippen zijn gewoon eer der in beeld dan een varken.’ Zoals gezegd is John dé kwaliteitsmanager vlees, vis, gevogel te en wild binnen Albert Heijn. Hij is nu bijna 60, en weet ook dat hij binnen het bedrijf niet zo heel lang meer voor het welzijn van dieren kan opkomen. Maar zorgen voor de komst heeft hij niet: ‘De mensen van de Inkoop en de caleW rymanagers zijn redelijk met mijn theorie besmet, dus dat komt helemaal goed. Daarnaast is er al besloten dat er een goede opvolger komt! Daar heb ik vertrouwen in.’ komen van ontsnappingen - want gekweekte zalm in de natuur is niet wenselijk voor het milieu. Vorig jaar zijn er bij een concurrerende leverancier 670.000 ontsnapt. Die kruisen wel degelijk met wilde zalm, en dan krijg je uiteindelijk heel andere zalm dan de zalm die nu in de natuur zwemt.’ Bij Albert Heijn ligt er van de meeste producten een biologische en een scharrelva- riant. Wat biologisch en scharrel precies inhoudt, is wettelijk omschreven. ‘Zo mag er maar een maximum aantal dieren per vierkante meter worden gehouden, en zijn er strenge regels met betrekking tot het geven van medicijnen. Het verschil tussen biologisch en scharrel zit ’m vooral in het voer: biologisch geteelde dieren krijgen alleen voer dat onder strikte voorwaarden wordt ver bouwd: alles wat chemisch gemaakt wordt om een pro duct sneller te laten groeien, is verboden.’Van het Ierse en Argentijnse rundvlees dat Albert Heijn verkoopt, zou je kunnen zeggen dat het bijna het predicaat biologisch of scharrel heeft. ‘Want wat welzijn betreft hebben de dieren wel hetzelfde mooie leven gehad als biologisch geteelde dieren.’ Alleen op gebied van het gebruik van kunstmest voor het land verschilt het met biologisch.’ Heel blij is John met de boerenkip die volgend jaar in alle XL-vesti- gingen verkrijgbaar is. ‘Normale kippen leven maar 41 a 42 dagen, deze nieuwe kippen tussen de 52 en 56 dagen. Dat betekent dat ze minder snel door hun poten zakken en ook minder kans op hart- en vaatziektes hebben. Bovendien leven ze langer, en kunnen ze dus ook beter natuurlijk gedrag vertonen. Zo worden de hanen nu echte hanen, met hun borst vooruit.’ Daarnaast levert Albert Heijn dit jaar nog gekweekte zalm met het EuropeGap- certificaat. ‘We zijn nu nog in overleg, onder andere over het aantal vissen per kubieke meter, over het transport, de voortplantingsmethode, de dodingsmethode en het voor-

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 6