<3? tN\ tN\ IT 5 Aha Bokkensprongetje 6 gelden. Alleen zie je dan dat er grote verschillen zijn, niet alleen tussen landen, maar ook tussen fabrieken. En je moet het ook nog bekijken per diersoort. Uiteindelijk willen we met Albert Heijn in alle landen kunnen inkopen aan de hand van het EuropeGAP-protocol.’ binnen Albert Heijn als het gaat om het behartigen van de kwaliteit van vlees, vis, gevogelte en wild. John is levensmid delentechnoloog, werkte vroeger bij het Instituut voor Visserijproducten van TNO en heeft nu zelf hobbykippen. Met zijn brede kennis van dieren adviseert hij de inkopers en categorymanagers hoe ze om moeten gaan met duur zaamheid en kwaliteit en helpt hij bij de inkoop van produc ten. Aan Aha vertelt hij dat hij daarbij niet alleen let op het eindproduct, maar ook op de leefomstandigheden van de dieren. Daarvoor is hij in het verleden de wereld over gereisd en is hij in Ierland en Argentinië betrokken geweest bij het opzetten van kwaliteitssystemen. Diervriendelijkheid was daarbij een heel belangrijk punt. Bedrijven die aan zo’n sys teem voldoen, hebben tegenwoordig een internationaal ijkend certificaat. ‘Ik hoef nu dus niet meer overal naartoe’, Wgt John. ‘Albert Heijn koopt alleen in bij bedrijven met een certificaat.’Voor een kwaliteitssysteem in Europa zit John in een technische commissie van EuropeGAP (Good Agriculture Practice). ‘Dat hebben we nu opgezet voor zalm, maar we proberen het ook voor andere diersoorten te laten Bij de uitvoering van zijn werk werkt John nauw samen met de Dierenbescherming en andere maatschappelijke organisa ties, zoals WWF, Stichting De Noordzee en Novib. ‘Ik vind het belangrijk dat Albert Heijn probeert voorop te lopen met duurzaamheid, en als dat niet gaat, in ieder geval probeert mee te denken hoe het wel zou kunnen gaan. Die dodings- methode voor paling bijvoorbeeld, daar hebben we samen met de Dierenbescherming voor gestreden. Zo zijn we constant bezig met zoeken naar dier- en milieuvriendelijke oplossingen.’ Hij geeft een voorbeeld: ‘Neem struisvogels. Hoewel die een leven met veel bewegingsruimte hebben gehad, is het vangen ervan, het transport en de dodingsmethode een groot pro-

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 5