‘Ik probeer in de toekomst te kijken’ Frank Jansen, hoofd Retail Research Development: Aha 12 1 I Twaalf jaar geleden kreeg Frank Jansen de opdracht mee te denken over veranderingen binnen Albert Heijn. Het langetermijnperspectief van de omzet in relatie tot de kostenontwikkeling was niet rooskleurig. Het roer moest om. ‘Mij werd gevraagd met concrete oplossingen te komen om bakens te verzetten’, vertelt Jansen. ‘En nog steeds ben ik in deze baan bezig met in de toekomst kijken: hoe ziet Albert Heijn er in die nieuwe wereld uit?’ Medio jaren negentig werd gekozen voor een andere strategie. Tot die tijd was het openen van nieuwe winkels altijd de drijvende motor geweest. Dat bleek niet meer te werken. ‘De kosten stegen harder dan de omzet. En we moesten op zoek naar nieuwe bronnen van omzetgroei.’ Albert Heijn ging, mede op advies van Jansen, intensief investeren in automatisering en mechanisering van allerlei processen, zoals reple nishment, slimmere transportplanningen en het project Triple O in de distributiecentra. Tegelijkertijd veranderde het winkelbeleid. Er kwam veel meer ruimte voor lokale verscheidenheid,‘maar wel centraal aangestuurd om het beheersbaar en de kosten laag te houden’, aldus Jansen. Hij keek scherp naar wat klanten willen en vooral welke trends zich verder gaan ontwikkelen. ‘Meer gemak bijvoorbeeld. Totaaloplossingen, zoals salades, inclusief dressing en croutons. Hele maaltijdoplossingen. Verder zijn klanten steeds minder bereid te betalen voor dure logistieke oplossingen. Alles bij elkaar betekende het voor Albert Heijn dat het besturingsapparaat volledig op de schop ging.’ En nu? Of liever gezegd: straks? Hoe ziet Albert Heijn er over tien jaar uit? Jansen: ‘Mijn persoonlijke visie is dat er twee belangrijke pijlers voor het winkelbedrijf zullen zijn. Ten eerste: gezond leven en alles wat daar mee samenhangt. Ten tweede: een andere manier van het aan de man brengen van “commodities”, de producten zoals wasmiddel, suiker, rijst enzovoorts. Dergelijke producten nemen nu zeer veel winkelruimte in beslag. Ik denk dat dit ook op een andere manier kan. We zijn met deze ontwikkeling bezig.’ Ook de trend van gezondheid zal het winkelbeeld gaan bepalen, is de verwachting van Frank. ‘De klant wil verse producten zelf zien, ruiken en beoordelen. Die nemen straks in de winkel een nog centralere plaats in.^. Daarnaast voorzie ik ook een grotere adviesfunctie voor de winkels op het gebied van verantwoord en gezond leven. Welke recepten zijn choles terolverlagend? Hoe raak je die extra kilootjes kwijt? Misschien is het zelfs een idee samenwerkingsverbanden aan te gaan met fitnesscentra!’

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 12