Wat is een brioche? y Aha 6 Een zes uur durend proces I Van het moment dat de ingrediënten voor de eerste brioches gemengd worden totdat deze in dozen zijn verpakt, is een proces van zes uur. Dat is lang, maar het resultaat is er dan ook naar: glanzende, gevlochten brioches, goed van kleur en tijdens het bakken op de juiste plekken opengebroken, waardoor je Een brioche is zacht, zoet witbrood van tarwemeel, scharrelei, suiker, boter en bakkersgist. Er zijn verschillende soorten brioches, afhankelijk van de receptuur: de ingrediënten worden in een andere verhouding toegepast, de roomboter wordt wel eens vervangen door margarine en er is keuze in eieren. Bovendien zijn er verschil len in vorm. Zo zijn er brioches met het uiterlijk van een gewoon brood die meteen maar in plakjes gesneden zijn. De brioches die Albert Heijn in de weken voor Pasen verkoopt, onder het AH Excellent-label, zijn gevlochten en ovaal, en hebben daarmee de traditionele vorm. De brioches worden met roomboter bereid en er worden alleen scharreleieren voor gebruikt. Wordt het brood koel en droog bewaard, dan is het wel enkele weken houdbaar. In Frankrijk vormen brioches sinds jaar en dag vast onder deel van het dagelijks ontbijt. Alleen besmeerd met boter, of met zoet beleg als jam. Met hartig beleg eten de Fransen het nooit, en dat is eigenlijk een gemis. Juist gecombineerd met een Frans kaasje zijn brioches ook erg lekker! bijna het binnenste kunt zien en er een prachtig kleurcontrast ontstaat. Een plezier om naar te kijken en - als ze eenmaal op tafel staan - ook nog eens een heerlijke lek kernij om dagenlang van te genieten. Q Nou komen de brioches hoofdzakelijk machinaal tot stand, maar de machines wor den wel allemaal met de hand aangestuurd. Er lopen dus ook overal fabrieksmedewer- kers rond. Hygiëne staat bij Harry’s hoog in het vaandel: iedereen gaat gekleed in een witte jas en ook een kapje op het hoofd om al het haar te bedekken is verplicht. Bovendien mag geen medewerker het pro- ductiegedeelte in voor hij of zij de handen heeft gewassen. En stiekem snoepen van het deeg? Dat is absoluut verboden: restjes gaan de afvalcontainer in. Interessant om te zien is dat er voor het productieproces vier ver schillende ruimtes zijn: één waar het deeg wordt verwerkt, één waar het wordt gebak ken, een derde ruimte voor het afkoelen van de brioches en een vierde voor het ver pakken. Zo wordt alles netjes van elkaar gescheiden. andere uiteinde met een soepele beweging om de rest van het deeg heen. Alles bij elkaar duurt zo’n vlechtwerk nog geen vijf secon den, en dan is het volgende stuk deeg alweer aan de beurt. Pakken, uitrekken, voor zich leggen en vlechten maar. Klaar! Met z’n drieën kunnen de medewerkers de constante aanvoer goed aan. Zo gaan er per uur twee duizend stukken deeg door hun handen. Een collega legt het gevlochten briochedeeg vervolgens in de bakvormen. Voorzichtig, want het is kwetsbaar. Daarna nemen machines het productieproces weer over: via een lopende band verdwijnen de brioches in een grote donkere ruimte met een constante temperatuur en vochtigheidsgraad. Daar krijgen ze tweeënhalf uur de tijd om te rij zen voor ze de oven ingaan. Q El Q

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 6