I c'i i i 1 5 Aha Een kunst op zich A# hangen foto’s die duidelijk maken hoe de brioches er uiteindelijk uit moeten zien: niet te licht, niet te donker, maar precies ertussenin. Goudbruin. QQ deeg even tot rust kan komen. Vervolgens wordt het plat gemaakt, dan weer opgerold en uiteindelijk belandt het in stukken met een lengte van zo’n dertig centimeter op een lopende band. Daar worden ze al door drie man/vrouw opgewacht. Wat die ermee doen, is een kunst op zich, en gebeurt zo snel, dat je wel even moet kijken voor je het trucje in de gaten hebt. Ze pakken elk een stuk deeg, rekken het uit tot een lengte van circa een meter, leggen het voor zich met één uiteinde van zich af, en vlechten het Maar hoeveel al die machines ook kunnen, één ding kunnen ze niet: brioches vlechten. Daarvoor zijn mensenhanden nodig. Is het deeg eenmaal in gelijke stukken gehakt, dan wordt het verwerkt tot bolletjes. Die gaan tien minuten een kleine ruimte in waar het et is een indruk- ■MB wekkend gezicht, B alle machines die nodig zijn voor het maken van de brioche. Het begint met acht enorme mixers die met hun grote metalen haken de verschillende brioche-ingrediënten verwerken tot een stevig deeg. Het eindigt met bijna fabriekshoge spiralen waarop honderden brioches kunnen afkoelen voor ze uiteindelijk door weer andere machines worden verpakt. Voor elke handeling is wel een machine. Voor het in gelijke stukken hakken van het deeg (gewicht per stuk: 435 gram), voor het aanbrengen van eigeel op de bovenkant (niet met een kwastje - het wordt erop gesprayd!), voor het losmaken van de brioche uit de bak vorm (met lucht onder hoge druk en ver volgens met zuignappen). In totaal zijn er zo wel een stuk of vijftig machines. Imposant is de maar liefst 25 meter lange oven. Of beter gezegd: ovenmat. In rijen van twaalf worden de bakvormen met briochedeeg op een soort van lopende band de oven ingeschoven, om er dertig minuten later aan de andere kant weer uit te komen, gebakken en wel. De oven ^Bstaat uit vier verschillende delen, elk met ^rn andere boven- én ondertemperatuur: een van de geheimen van perfecte brioches. Via drie luikjes aan de zijkant van de oven kan het bakproces precies in de gaten wor den gehouden. Aan de muur naast de oven 5

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 5