DeAhold Signaallijn: Hoe werkt de Signaallijn? Aha 12 0 Respectloos gedrag, risico’s voor milieu of gezondheid of een strafbaar feit. Wat het ook is: overtredingen van wetten en regels binnen Ahold kunnen - ook anoniem - worden gemeld bij de AHOLD Signaallijn. Een terugblik op het eerste jaar. Onderzoek en Jaar verder aal in Medewerkers kunnen (gratis) bellen naar 0800 022 2169, waar speciaal opgeleide tolken hen in het Nederlands te woord staan. De lijn is 24 uur per dag, 365 dagen per jaar bereikbaar. De klacht of melding wordt genoteerd en doorgezet naar de vertrouwens persoon die vervolgens zorgdraagt voor de verdere afhandeling. Ook kan de klacht kenbaar worden gemaakt op www.aholdsignaallijn.nl. De vaak voorkomende terreinen: oneerlijke/respectloze behandeling; milieu, gezondheid en veiligheid; finan ciële en zakelijke kwesties; misbruik van bedrijfsinformatie of producten. Het belang voor het bedrijf van een centraal en objectief meldpunt is groot, vindt Mijnen. ‘Er zijn in het verleden wel voorbeel den bekend van meldingen die onterecht meteen bij de politie of de pers eindigden. Dat kan enorme schade opleveren, ook als er niets aan de hand blijkt te zijn. De Signaallijn ondervangt dat probleem.’ Nadat het signaal is gemeld, wordt het door gezet naar de Nederlandse vertrouwens persoon die de afhandeling coördineert. Die schakelt vervolgens een van de speciaal daar voor aangestelde casemanagers in. Zij heb ben ieder hun eigen specialiteit, bijvoorbeeld personeelszaken, financiën, kwaliteit, of vei ligheid. De casemanagers hebben zelf ook weer een netwerk van zogenaamde investiga tors die de concrete klacht onderzoeken en afwikkelen. Binnen een paar weken koppelen zij het resultaat terug. Medewerkers die een melding heb ben gedaan kunnen met een per- hun melding op een verantwoorde manier kwijt kunnen aan een neutrale instantie, zon der vervelende gevolgen. En, heel belangrijk: dat er iets mee gedaan wordt.’ ij Ahold in Amerika was het al langer een bekend fenomeen: de mogelijk- ■■^heid om, desgewenst anoniem, intern een melding, klacht of ander signaal af te geven bij een centraal punt. Sinds oktober 2004 kennen de bedrijven van Ahold in Nederland ook een dergelijke faciliteit. Via een centraal telefoonnummer of de daarvoor bestemde website kunnen medewerkers mel ding doen van iets wat volgens hen niet door de beugel kan. Bert Mijnen van de afdeling arbeidszaken kijkt tevreden terug op afgelo pen jaar. ‘In 2005 kregen we 250 meldingen binnen en dat geeft aan dat de Signaallijn dui delijk in een behoefte voorziet. De direct lei dinggevende of personeelsadviseur is de eer ste persoon bij wie je met een klacht terecht kunt. Maar in bepaalde gevallen willen mede werkers op een andere manier een signaal geven. Het is voor hen een veilig gevoel dat ze soonlijke code terugbellen of op de website inloggen en de afhandeling inzien. De 250 klachten in 2005 hadden vooral met de persoonlijke werksituatie te maken: de afhandeling van een arbeidsconflict, klachten over beloning of gedrag van andere collega’s.

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 12