Aha 10 ien Kronenbeq Half april is het weer zo ver: het medewerkerstevredenheids- onderzoek (MTO) komt eraan! Ditmaal vernieuwd en aangepast, zodat de vragenlijst makkelijker in te vullen is en de vragen beter passen bij de strategie van onze organisatie. Test i Je stem laten horen helpt Anoniem Getest en aangepast I Verder vond men het aantal vragen te veel. Dat is verminderd.’ Verkoopspecialist Arjen Kronenberg van 1340 Amsterdam deed ook mee aan de test. ‘Ik ben er heel positief over. De vragen zijn uitge- breider dan vroeger, waardoor je beter kan nuanceren. Wel vond ik het aantal vragen te veel. Dat werkt drempelverhogend voor men sen. Dus prima dat dit is aangepast.’ Tweeduizend winkelmedewerkers ontvingen in oktober 2005 de herziene MTO vragenlijst, met het verzoek kritisch te kijken naar moge lijke verbeterpunten. Annewil Kip: ‘Over het algemeen vond men de vragen prima. Op een paar punten hebben we ze aangepast. Zo was niet helemaal duidelijk wie er met “leiding gevende” werd bedoeld. In een winkel kan dat de supermarktmanager zijn, maar ook een verkoopmanager, in de distributiecentra een sitemanager of de teamleider. Ook een aantal uitdrukkingen is eruit gehaald, omdat die bij sommige medewerkers verwarring gaven. Zoals “je nek uitsteken voor een collega”. De MTO-resultaten gebruiken we om verbete ringen aan te brengen, al duurt het relatief lang voor de effecten zijn te zien in de organisatie. Een van de wensen die medewerkers in vorige MTO’s lieten horen was meer aandacht voor opleiding en training. De afdeling Training en Development (T&D) ging hier actief mee aan de slag. Halverwege 2005 is binnen de winkels een aantal opleidingen gestart. Zo zijn twaal^k honderd verkopers opgeleid in actieve verko^r en evenzoveel supermarkt- en verkoopma nagers in commercieel sturen. Daarnaast zijn alle caissières opgeleid in ‘vriendelijk, zorgvul dig en snel’ en is er voor nieuwe caissières een elektronische kassa-trainer ontwikkeld. Ook voor medewerkers in de distributiecentra en op het hoofdkantoor zijn initiatieven ontwikkeld, die dit jaar een vervolg zullen krijgen. irecteur P&O Luc de Baets kondigde n ■het vorigjaar in Aha nr. 8 al aan: het MTO ondergaat een aantal verande ringen om het meer te laten aansluiten bij de nieuwe strategie van Albert Heijn. Afgelopen najaar werd de vragenlijst dan ook drastisch herzien en getest onder tweeduizend collega’s. Annewil Kip, adviseur Human Resource Development (HRD), was nauw betrokken bij de totstandkoming van de nieuwe vragenlijst. ‘Mede op basis van aanbevelingen van de OR hebben we de vragen aangepast. Ze passen nu beter bij de uitgangspunten van de huidige strategie van Albert Heijn, zoals “de medewer ker maakt het verschil” en “de klant staat voorop”. Ook is er een duidelijke koppeling van de vragen aan de waarden die we binnen onze organisatie belangrijk vinden, zoals respect, vertrouwen en bezieling. Daarmee wordt het MTO een van de borgingsinstru- menten voor de cultuur van AH,’ vult Lenie Rademaker aan, lid MTO-commissie van de OR. ‘En daar zijn we als OR erg blij mee. We hopen natuurlijk wel dat iedereen z’n stem wil laten horen. Want alleen dan weten we wat er speelt.’ Verkoopspecialist van AH 1340 Amsterdam deed ook mee aan de test. ‘Ik ben er heel positief over. De vragen zijn uitgebreider dan vroeger, waardoor je beter kan nuanceren. Wel vond ik het aantal vragen te veel. Dat werkt drempelverhogend voor men sen. Dus prima dat dit is aangepast.' In week 15 ontvangen alle medewerkers het MTO-vragenformulier, dat zij anoniem kun nen invullen. Annewil Kip: ‘Het is eigenlijk een kleine moeite om de lijst in te vullen, terwijl de resultaten juist van zeer grote waarde zijn. Weten wat er leeft onder de medewerkers zorg^ ervoor dat de organisatie heel gericht en bewust kan sturen op verbeteringen. Dat komt ten goede aan de medewerkers zelf, maar uit eindelijk natuurlijk ook aan de klanten.’

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 10