5 Aha van ICA): Koffieadviseur nager bij Albert Heijn: ‘Retailers binnen Ahold kunnen meer dan alleen gebrande kof fie van ons afnemen. We hebben ontzettend veel kennis over echt alles wat met koffie te maken heeft. Inkoop, prijzen, assortiment, schapindeling, transport, verpakkingen, acties: naast de leveranciersrol kunnen we ook een adviesrol op het gebied van koffie vervul len. Wij kunnen bij collega-retailers bijvoor beeld nagaan of er in die keten nog onnodige kosten worden gemaakt. Ja, ook als we ze géén koffie leveren. Ik ben van mening dat we bin nen Ahold nog veel geld kunnen besparen, geld dat nu naar derden wegvloeit. Als retailer is het dikwijls moeilijk om de prijs van koffie te doorgronden. Wist je dat de koffiemarkt na olie de grootste commodity- markt ter wereld is? Naast het produceren van heerlijke koffie zijn wij dag in dag uit bezig met fluctuaties op die markt. Van die know how zou iedereen binnen Ahold kunnen profiteren. Ik hoop dat er met de Coffee Seminar een koffienetwerk geboren is. Geen theekransje, maar een netwerk liefhebbers die informatie met elkaar gaan delen. Daar is vertrouwen voor nodig, zeker. Koffie staat wat dat betreft symbool voor de synergie die we binnen Ahold willen bewerkstelligen. De Ahold Coffee Company wil in deze “category” het Edo Abels, commercieel manager Ahold Coffee Company en ex-koffiecategoryma- Dit ging uiteraard gepaard met verse koffie uit eigen branderij. Vervolgens werd er gesproken over de Ahold Coffee Company, over huis- ^^rken, synergie binnen Ahold, risico’s op de ^wffiemarkt en trends in koffie. Of het achter grondgeluid, een pruttelend koffiezetappa raat, toevallig of gepland was, bleef onduide lijk. Op dag twee bezochten de deelnemers aan het seminar de koffiebranderij in Zaandam. Afsluitend gaven de aanwezige are na’s een presentatie over koffie in hun markt. Finland, Noorwegen en Zweden beho ren tot de wereldtop als het om koffieconsumptie per hoofd van de bevolking gaat. De koffiemarkt is dus erg belangrijk voor de Scandinavische landen. In Zweden is een gemiddeld gebrande koffie het meest gebruikelijk. Noren geven de voorkeur aan een lichtgebrande koffie. In beide landen zie je trouwens een trend naar "dark roast” en espres so. En daar gaat ook mijn persoonlijke voorkeur flfer uit. Waarom wij aan de seminar deelnemen? Onder andere om te discussiëren over innovaties, maar ook om samen naar wegen te zoeken die de marges in het koffiesegment kunnen verbeteren. In Zweden en Noorwegen verkopen we in onze winkels huismerkkoffie van Ahold Coffee Company. De verkoop van deze koffie met ICA op de verpakking is vorigjaar bijna verdubbeld. Samen met de Ahold Coffee Company gaan we het volume verder opschroeven en een koffielijn van ons eigen merk in Noorwegen starten.' L 1

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 5