‘Puzzelstukjes komen samen’ Pioniers in Heemskerk I AH 1123 werkt al volgens het nieuwe model Albert Voogd, directeur Winkelorganisatie: Aha 4 Het nieuwe winkelbesturingsmodel komt eraan. De supermarktmanagers zijn al sinds september vorig jaar geïnformeerd en de OR heeft positief geadviseerd. Het wordt dus steeds concreter. Alles voor de klant! I Kun je kort uitleggen wat er gaat gebeuren? ‘Om ervoor te zorgen dat klanten zo prettig mogelijk boodschappen kunnen doen, gaan we een aantal werkprocessen in onze winkels anders inrichten. Het management moet meer tijd krijgen voor contact met de klant. Om die reden zal zoveel mogelijk administra tief werk uit de winkel worden gehaald, onder andere door automatiseringsprocessen. Daarnaast laten we het vulproces en schoon- maakwerkzaamheden straks zoveel mogelijk buiten het zicht van de klant plaatsvinden. De verkopers krijgen een wezenlijk andere rol. Zij gaan klanten pro-actief informeren en adviseren over de producten en diensten van Albert Heijn. Ook bij de verkoopafhan- deling, oftewel het afrekenen, zullen mede werkers een actievere rol krijgen als het gaat om gast-vrijheid, vriendelijkheid en service naar de klant.’ Dat heeft dus de nodige gevolgen voor de organisatiestructuur? ‘Klopt. Om dit alles in goede banen te leiden, hebben we een nieuwe organisatiestructuur gemaakt die helemaal toegespitst is op de vier winkelpro- cessen: management, verkoopklaar, verkoop en verkoopafhandeling. In de nieuwe struc tuur bestaat het management uit een super marktmanager en een assistent-supermarkt- manager die elkaar kunnen vervangen, en die zoveel mogelijk op de vloer zichtbaar zijn voor de klant. De verkoper en junior verkoper vallen voort-aan rechtstreeks onder het management. De vulploegmede- werkers en kwaliteitsmedewerker worden k ctieve verkopers die zich echt op de klant richten, een supermarkt- manager en assistent-supermarktmanager die vaker dan ooit op W W de winkelvloer aanwezig zijn en vulploegmedewerkers die zoveel mogelijk ingezet worden buiten de piekuren. In de nieuwe supermarkt in Heemskerk is het al aan de orde van de dag. In AH 1123 Heemskerk gaat alles net even anders dan in andere Albert HeijW winkels. Zo krijgen medewerkers hun informatie via nieuwe communicatiemid delen. Op de computer in de kantine kunnen zij inloggen op een portal voor

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 4