z KLASSE LUNCH LANDELIJK LOGO Goed kiezen is ok 13 Aha Albert Heijn is met het gezondheidslogo een voorloper. Gezondheid is een duidelijke trend waar steeds meer mensen zich mee bezighouden. ‘Ons initiatief kan wellicht een stimulerende werking hebben op bijvoorbeeld leveran ciers’, voorspelt Barbara Veldhuizen. Zo komt branchevereniging FN LI deze maand met een energielogo. Dit logo geeft de hoeveelheid energie aan die in een product zit. Barbara: ‘Dit logo kan op elk product geplaatst wor den, dus ook op chips, ijs en chocolade. Dat zij de energie per portie aan gaan geven vinden wij een goede ontwikkeling. Sinds ongeveer twee jaar geeft Albert Heijn op al haar Eigen Merk-producten de hoeveelheid calorieën per portie aan.’ Albert Heijn heeft een lesprogramma samen gesteld voor leerlingen van groep acht van de basisschool over gezond eten. In de lessen staan vragen centraal als: wat betekent voed sel voor je lichaam en waarom is gezond eten belangrijk? Scholieren uit groep acht maken in hetzelfde jaar hun eerste stap in het voortgezet onderwijs. Dit betekent voor veel kinderen een grote verandering in het lunchpatroon. In plaats van brood mee te nemen, kopen veel kinderen een lunch in de schoolkantine of in horecagele genheden. Dit is niet altijd een gezonde keuze. Albert Heijn wil met het lesprogramma jongeren laten ervaren dat gezond eten en drinken ook wel lekker kan zijn. Onderdeel van de les is een gezamenlijke, gezonde en lekkere lunch in de klas. Het programma start dit voorjaar. mentsgroepen zijn waar weinig klavertjes toegekend. ‘We gaan op zoek naar eventuele gaten en willen deze met nieuwe “gezondere” producten of met aangepaste “gezondere” recepturen aanvullen, zodat klanten een nog volledigere gezonde keuze kunnen maken. Toch blijft het ingewikkeld om elke dag weer een gezonde maaltijd op tafel te zetten. Al onze eieren hebben een klavertje, maar bak je ze in boter met verzadigd vet, dan ben je weer niet gezond bezig. Gelukkig is er vloeibare bak- en braadboter die wel gezond is. Als klanten opletten waar wel en waar geen klavertje op staat, moet het al een stuk makkelijker zijn om gezond te kiezen.’

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 13