HET GEZONDE KEUZE-KL ERTJE W I h HOE KRIJGT EEN PRODUCT EEN KLAVERTJE? Aha 12 Overgewicht Bewust Is gezonde voeding duur? Volgende stap Het Gezonde Keuze-klavertje van Albert Heijn staat sinds eind januari op ruim duizend Eigen Merk producten. Het klavertje moet het klanten makkelijker maken om een gezonde keuze te kunnen maken. Maar maakt het klavertje de keuze niet lastiger? Zijn de producten met dit logo duurder? En zijn gezonde producten wel lekker? Albert Heijn heeft in samenwerking met het Voedingscentrum normen opgesteld voor 23 productgroepen die in aanmerking komen voor het stempel ‘gezonde producten’. Bij het vaststellen van deze normen is gelet op vier eigenschappen: een laag gehalte aan verzadigd vet een laag gehalte aan suiker een laag gehalte aan zout een hoog gehalte aan voedingsvezels Op deze manier zijn onze Eigen Merk producten onderzocht en hier zijn uit eindelijk duizend bestaande producten uitgekomen die aan de normen voldoen. Bedenk wel dat chips, sauzen en chocolade natuurlijk nooit een klavertje kunnen krijgen. Twintig procent van je voeding per dag mag bestaan uit andere groepen dan die waar een klavertje op staat. meer kans op hart- en vaatziekten, suikerziekte en een aantal andere ziekten. Naast gezond eten is het ook belangrijk dat je genoeg beweegt om gezond te blijven. Wij verkopen als bedrijf geen beweging maar voedingsmidde len. We kunnen onze klanten wel helpen bij het kiezen van de juiste voeding. Dat gaan we nu doen met een gezondheidssymbool.’ ‘In Nederland zien we steeds meer mensen met overgewicht en dit zorgt voor problemen. Mensen die te zwaar zijn hebben bijvoorbeeld ‘Door de invoer van het klavertje zijn veel van onze Eigen Merk-leveranciers zich bewuster geworden van gezonde producten. Leveran ciers komen graag in aanmerking voor een ‘Gezonde voeding hoeft helemaal niet duur te zijn. Door het klavertje krijgen we een omme keer in de denkwijze over voeding. Mensen denken soms dat gezond betekent dat je altijd vers moet eten, maar inmiddels weten we dat dit helemaal niet waar is. Diepvries en conserven kunnen net zo gezond zijn als verse producten. Bij het toekennen van klavertjes hebben we het totale Eigen Merk-assortiment beoordeeld. Zo hebben we van de Euro Shopper bijvoorbeeld veel vis uit de diepvries die een klavertje draagt en ook een aantal blikken groente hebben een gezondheidssymbool. Gezond hoeft dus niet duur te zijn.’ Volgens Barbara Veldhuizen, werkzaam op de afdeling Marketing Eigen Merken van Albert Heijn, is het tijd voor de volgende stap: i® ons bestaande assortiment kijken of er nog assorti- ezond eten was voorheen best H moeilijk, vertelt Simone Hertzberger, hoofd Kwaliteit en Product Integriteit. ‘Er komt een heleboel bij kijken. Zo moet je rekening houden met ver zadigd vet, suiker, vezels, hoeveelheid en variatie. Heel veel mensen willen wel gezond eten, maar vinden het moeilijk om de juiste producten te kiezen.’ klavertje en passen indien mogelijk hun recep tuur zo aan dat ze aan de normen voldoen. Hierdoor komen er meer gezonde producten op de markt en dit is een goede tendens. Wel zien we erop toe dat alle producten hun oor spronkelijke smaak behouden, want: lekker gaat voor alles.’ fl ?.-T J

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 12