LEVEN de carrousel I I s a Vioolbouwer in I A JL Jan Jakobsen I I 11 Aha (38) is monteur bij de technische dienst in DC Geldermalsen. Daarnaast bouwt hij in zijn vrije tijd violen. Ambachtelijk gemaakte instrumenten voor professionele violisten. Hij leerde het vak bij een vioolbouwer in Praag. l - II -i s Ken jij iemand met een bijzondere vrijetijdsbesteding? Laat het ons even weten via aha-magazine@ah.nl of via de gewone post: Albert Heijn, Interne Communicatie A301, Redactie Aha, Postbus 3000, 1500 HA Zaandam. Hoe word je een vioolbouwer? Toen ik tiener was, speelde ik cello. Ik kwam toen in aanraking met een vioolbouwer en ging steeds vaker op bezoek. Op mijn achttiende werkte ik in een houtzagerij en heb ik een avondcursus gevolgd om muziekinstru menten te leren maken. Dat was allemaal nog in Nederland. Ik hoorde toen dat er ook cursussen in het buitenland waren. Daar ben ik toen achteraan gegaan. In 1994 kreeg ik een stoel aangeboden bij een leraar in Praag waar ik uiteindelijk mijn meestertitel gehaald heb. Tijdens mijn opleiding bouwde ik gemiddeld twee ongelakte violen per j^eek. Daarnaast repareerde ik veel instrumenten ^or diverse Praagse conservatoria.’ En toen toch weer naar Nederland gegaan? Ja, ik ging al elke zomer naar Nederland om instrumen ten te verkopen en om als vakantiekracht in de accukamer van DC Geldermalsen te werken. Dus toen in 1998 de volgende leerling aan de beurt was en er in Praag geen werk voor vioolbouwers bleek te zijn, ben ik weer naar Nederland terug gekeerd. Daar ben ik toen fulltime aan de slag gegaan bij DC Geldermalsen. Na een tijdje werd ik bij de technische dienst aangenomen als tweede monteur. Sindsdien help ik mijn collega’s met het onderhouden van het carrouselsysteem en het onderhoud van het pand.’ Dus violen zijn nu verleden tijd? Nee, absoluut niet! Violen blijven mijn passie. Toen mijn zoon een eigen kamer kreeg en ik mijn werkplaats thuis oest opofferen, dacht ik dat het voorbij was. Ik nad al mijn gereedschap en etherische oliën al in kisten opgeborgen. Maar toen was er gelukkig een vriend die met een goed voorstel kwam. Ik maak nu gebruik van een hoekje in een werk plaats bij TOETS, een stichting in Gorinchem die zich inzet voor het behoud van muziekinstrumen ten. Daarnaast heb ik nog steeds contact met gerenommeerde vioolbouwers in de wereld. Af en toe komt daar ook nog wel iets uit. Ik maak nu zo’n twee violen per jaar. Mijn instrumenten zijn onder andere verkocht in Roemenië, Indonesië, Amerika, Engeland en Zweden. Het is wel een grappig idee dat mijn violen de wereld rondgaan.’

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 11