AHOLDMIEUWS 5 Nieuwe structuur U.S. Foodservice Sander van der Laan directeur Commercie Johan Boeijenga directeur Supply Chain en interim-directeur Franchise Aha 6 I 1 i WIST JE DAT? Wat was het dieptepunt? Q Voortgaande groei van het Albert Heijn-marktaandeel en merk-imago. Ziekbed van mijn vrouw, waardoor zij tijdens en na de zwangerschap vier maanden in bed heeft gelegen. Wat verwacht je van het komende jaar? Broadline en Multi-unit. Breadline bedient de onafhankelijke restaurants en voedselleveran- ciers. Deze groep heeft een grote behoefte aan een breed scala aan service en diensten, waar onder menusuggesties en advies. De kleinere Multi-unit bedient de restaurantketens, die vooral qua distributie leunen op U.S. Foodservice. Eigen merk U.S. Foodservice heeft tevens aangekondigd de administratieve kosten, tegen het jaar 2008, met 100 miljoen dollar te veria- Waar zie je momenteel tegenop? Q Hard knokken om omzet en klantentevredenheid te laten groeien. Q Gezondheidsproblemen in ons gezin. Het aanstaande vaarseizoen. Lekker uitwaaien met mijn gezin op de Wadden. El De juiste balans tussen mijn gezin en Appie. Q Blijf genieten voordat het te laat is. Waar verheug je je op? Wat zijn je goede voornemens werk en privé? Wil je zo aan het begin van het nieuwe jaar nog iets kwijt aan alle mede werkers van Albert Heijn? Wat was het hoogtepunt van 2005? ‘Ik verwacht dat we als Albert Heijn gaan oogsten wat we gezaaid hebben. Voor franchise geldt dat de nauwe samenwerking mede zal W leiden tot groei van Albert Heijn. El Tegen niets. El Op de komst van de nieuwe directeur Franchise, want dan heb ik meer tijd voor bezoeken aan de DC’s. Buiten dat heb ik mijn werkzaam heden voor Franchise als zeer leuk ervaren. J Een goede balans tussen werk en gezin. Verder wil ik blijven luisteren naar mezelf, de mensen in de organisatie en naar allen die me dierbaar zijn. Ik ben ongelooflijk trots op alles wat we hebben weggezet met elkaar. En natuurlijk wens ik ieder een goede gezondheid toe. 3 i Ahold door veel mensen automatisch met supermarkten geassocieerd wordt, maar dat 35% van Aholds activiteiten bestaat uit voedselservice? U.S. Foodservice, werkmaatschappij van Ahold, is in de Verenigde Staten nummer twee op het vlak van voedselservice. U.S. Foodservice levert (voedings)producten en diensten aan restaurants. Zowel aan grote restaurantketens als aan de kleinere, onafhankelijke ondernemer. Daarnaast maken ook scholen, ziekenhuizen en overheids instanties gebruik van de diensten van U.S. Foodservice. W Regelmatig buiten de deur eten erg populair is onder Amerikanen? En dat deze trend de komen de tijd alleen maar zal toenemen? Zo is berekend dat in 2010 het bedrag dat besteed wordt aan buiten de deur eten hoger zal liggen dan het bedrag dat men besteed aan supermarktinkopen. De herstructurering van Aholds dochtermaat schappij U.S. Foodservice heeft geleid tot las ten tussen de 50 en 60 miljoen dollar in het vierde kwartaal 2005. Dit naar aanleiding van de op 29 november 2005 bekendgemaakte lange-termijnstrategie voor U.S. Foodservice. De lasten hebben betrekking op plannen om het personeelsbestand in te krimpen, verwach te waardeverminderingen van activa, huur- en leasekosten in verband met de geplande slui ting van gebouwen, de beëindiging van contrac tuele verplichtingen en diverse andere lasten. Door de personeelsreductie zullen bij de vesti gingen van de werkmaatschappij door de hele Verenigde Staten per saldo in totaal 700 func ties komen te vervallen, waarvan er circa 500 beheersfuncties zijn. Splitsing In mei 2005 kondigde Ahold aan dat U.S. Foodservice onderdeel blijft van Ahold, waarop USF in november de lange-termijnstra tegie presenteerde. In de nieuwe strategie bestaat U.S. Foodservice uit twee eenheden: Q Voor de Supply Chain was het de uitrol van Replenishment, Triple O tweede module en de implementatie van CELS in DC Zaandam en Tilburg. In goede samenwerking met het bestuur van de Franchise Vereniging en individuele franchisenemers zijn de juiste stappen gezet richting groei. Er overleed onlangs plotseling een medewerker van DC Tilburg die een gezin achterlaat. Dat raakt me diep. gen. Tegen die tijd zal een organisatie in het A leven worden geroepen, Monarch Foods, die tot doel heeft de groei van de private labels (eigen merken) te stimuleren. Nieuwe focus 'De nieuwe structuur maakt het mogeiijk onze klanten beter van dienst te zijn’, aldus Larry Benjamin, Chief Executive Officer (CEO) van U.S. Foodservice. ‘We zijn verheugd dat we van herstelfase verder kunnen naar een focus op winst en groei.’

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 6