ZIEKTEKOSTEN Aha 12 2006 begint met een aantal nieuwe regelingen: een zorgverzekeringswet waarmee het verschil tussen ziekenfonds en particulier is verdwenen en de levensloopregeling waarbij werknemers kunnen sparen voor verlof. Daarnaast heeft Ahold een nieuwe reiskostenregeling. Een toelichting. Heeft Ahold iets geregeld? Ja, Ahold heeft voor 2006 een collectie ve overeenkomst gesloten met drie verzekeraars: Agis, De Amersfoortse en OZ. Bij deze drie verzekeraars geldt de maximale korting van tien procent op de premie voor de basisverzekering. Ook voor de aanvullende verzekeringen heeft Ahold kortingen op de premies bedongen. Moet ik meedoen met de collectieve overeenkomst? Kan ik ook gezinsleden meeverzekeren? ja, ook part ners en kinderen kunnen deelne men aan de collectieve ziektekos tenverzekering. Kinderen tot 18 jaar zijn sowieso gratis meever- zekerd voor de basisverzekering, maar Ahold heeft met de drie verzekeraars afgesproken dat dit ook geldt voor de meeste aan vullende verzekeringen. Hoe hoog is de premie? Bijdeve zekeraars kun je informeren welke premie je moet betalen voor de basisverzekering en de eventuele aanvullende verzekering. Wie betaalt de inkomensafhankelijke bijdrage? Waar kan ik terecht als ik meer wil weten? je kunt terecht op de website van het ministerie van VWS: www.denieuwezorgverzekering.nl. Of je kunt bellen met het gratis telefoonnummer van Postbus 510800 8051Ook de verzekeraars kunnen de nodige informatie verstrekken. Nieuw jaar, dus niet echt ingrijpende gevolgen heeft. In het komende jaar zullen medewerkers die worden belast met preventieve taken door middel van schriftelijke instructies, of een praktijktraining, worden toegerust om deze taken goed te kun nen uitvoeren. Daarnaast zullen er hulpmidde len, zoals een standaard RI&E-methodiek, wor den ontwikkeld om de taken niet onnodig inge™ wikkeld te maken. Ook wordt er voor gezorgd dat medewerkers die belast zijn met deze taken weten bij wie ze met vragen terechtkunnen. Wat? Een nieuwe zorgverzekeringswet waarmee het onderscheid tus sen ziekenfonds en particuliere ziektekostenverzekering verdwenen is. Wanneer? De wet geldt al vanaf 1 januari jongstleden. Als het goed is, heb je eind vorig jaar een aanbod gekregen van de zorgverzekeraar waar je op dat moment verzekerd was. Als je dat aanbod niet actief afgeslagen hebt, ben je nu automatisch op grond van de aangeboden zorgverzeke ring verzekerd. Maar je kunt deze zorgverzekering nog tot 1 maart 2006 opzeggen. Je hebt dan vervolgens tot 1 mei 2006 de tijd om een andere zorgverzekering (al dan niet bij een andere zorgverzekeraar) af te sluiten. Voor wie? Voor iedereen vanaf achttien jaar. Vanaf je achttiende ben je namelijk wettelijk verplicht om in ieder geval een basisverzekering af te sluiten. En als je dat wilt, kun je ook een aanvullende verzekering afslui ten, maar dat is niet verplicht. Je bepaalt zelf hoe uitgebreid je verzekerd wilt zijn. Nee, dat hoeft niet. Je mag zelf bepalen bij welke zorgverzekeraar je verzekerd wilt zijn. moeten bedrijven zich laten bijstaan door eigen deskundige medewerkers. Het gaat dan met name om het verlenen van medewerking aan de uitvoering van de RI&E (Risico Inventarisatie Evaluatie), het opstellen van een plan van aan pak om geconstateerde knelpunten te verminde ren en het uitvoeren van de maatregelen uit dit plan van aanpak, en overleg met de medewer kers hierover. Binnen Albert Heijn worden deze taken ook nu voornamelijk door eigen medewer kers uitgevoerd waardoor de nieuwe Arbowet Deze bijdrage wordt door Ahold betaald, ongeacht waar je verzekerd bent. Op 1 juli 2005 is de nieuwe Arbowet van kracht geworden. Deze nieuwe wet moest uiterlijk 1 januari 2006 bij bedrijven zijn ingevoerd. In de nieuwe wet wordt de verantwoordelijkheid voor goede arbeidsomstandigheden meer bij de werk gever gelegd. De verplichte aansluiting bij een arbodienst vervalt, de werkgever moet er zelf voorzorgen dat er voldoende deskundigheid in huis is om te voldoen aan de wettelijke verplich tingen, waaronder de verzuimbegeleiding. Voor een aantal taken, met name preventieve taken,

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 12