Afstemmen op de klant in Gouda NEDERLANDS VERPLICHT Aha 10 Geen onderscheid Perzisch lijk het Fries van Marokko. Dat spreek ik mak kelijk. Maar ik antwoord eigenlijk altijd in het Nederlands. Behalve als ik merk dat diegene in het Nederlands niet uit de voeten kan of uit respect bij een veel ouder iemand. Ik vermijd het echt zoveel mogelijk, want ik weet wel zeker dat andere klanten het irritant vinden als je een andere taal spreekt. Dus af en toe een woordje. Maar daar blijft het bij.’ Fatima Hashemi en Naoual Kharbouch Kassamedewerker Naoual Kharbouch (19) weet als tweedejaars hbo communicatiestu- dente aan de Haagse Hogeschool als geen ander waar het om gaat in de taal. ‘Communicatie is zo breed en vanzelfspre kend. De interne communicatie hebben we uitgebreid behandeld op school. In de winkel zie je het terug in het promotiemateriaal maar ook in de manier waarop medewerkers geïn formeerd worden. Ik blijf altijd Nederlands praten, wie er ook bij de kassa komt. Ik maak geen onderscheid. Alleen als er Marokkaanse i k veral zie ik marketing. De prijsverla gingen, het conflict met Peijnenburg en de marketingstrategie worden niet alleen op het werk maar ook in college bespro ken’, zegt Najat el Hilali (21), servicebalieme- dewerker AH 1274 Gouda. ‘Ik studeer com merciële economie. En de leraren raken maar niet uitgepraat over Albert Heijn. Natuurlijk praten we op het werk ook heel wat af. Eigenlijk allemaal in het Nederlands. Marokkaanse klanten spreken me meestal in het Arabisch aan. Dan volgt vrijwel direct de vraag of je ook Berbers praat. Berbers is eigen- klanten komen die echt niets begrijpen, scha^ kei ik over. In de kantine praten we ook niet Marokkaans. De helft spreekt trouwens Berbers, de andere helft Arabisch; een wereld van verschil. Soms word je door een klant aan gesproken op het feit datje geen Nederlands zou praten terwijl je toch echt met elkaar in het Nederlands staat te praten. Sommige men sen gaan er blijkbaar standaard vanuit dat we in het Marokkaans praten.’ Collega Fatima Hashemi (22) komt uit Afghanistan. Van het Berbers en Arabisch dat haar Marokkaanse collega’s kunnen spreken verstaat ze niets. ‘Er is geen enkele overeen komst tussen het Arabisch en het Perzisch. Dus spreken we gewoon altijd Nederlands. Dat wordt ook van je verwacht. Maar ik wil best W wel in het Afghaans van jullie afscheid nemen, hoor: Ghoda hafezf Het beleid van Albert Heijn is dat Nederlands de verplichte voertaal is in de winkels. Halima el Hilali,

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 10