I i financieel directeur Zhris *Dik pleit voor duurzame groei 1 Het gaat goed met Albert Heijn. De winkels krijgen meer klanten. De omzet stijgt. Albert Heijn komt weer regelmatig positief in het nieuws. Hoe komt het dan dat Chris Dik ons vertelt dat hij toch de neiging heeft om voorzichtig te blijven? Aha 8 JENNEKE DE KRUIJF, kassamedewerker AH 1129 De Bilt: ‘Dit jaar heb ik de vierdaagse van Nijmegen succesvol uitgelopen. ‘We gaan sneller dan ‘We zijn met het nieuwe directieteam nu ruim 2,5 jaar bezig. En ja, er zijn zeker mooie resul taten bereikt. Maar we realiseren ons terdege dat die eerste stap volledig is waargemaakt door de enorme motivatie, en soms zelfs offers, van alle medewerkers van Albert Heijn. Na de Ahold-crisis en de bijna-klantenboycot in september 2003 was het voor velen niet meer vanzelfsprekend om trots te zijn op Albert Heijn. En dit was een heel sterke moti vatie om Nederland te laten zien dat wij nog altijd de beste supermarkt voor onze klanten zijn. De start was een aanzienlijke kostenbe- sparingsoperatie waarvan we de opbrengsten niet hebben gebruikt om de winst te verhogen maar door middel van forse prijsverlagingen terug te geven aan onze klanten.’ En dat heeft gewerkt...? ‘Ja, er komen weer meer klanten naar onze winkels en ons prijsni veau is en wordt door veel klanten ervaren als meer concurrerend dan in het verleden. En dat is precies waar we naartoe op weg zijn. We wil len tenslotte de supermarkt voor iedereen zijn! Ons marktaandeel is de laatste twee jaar zeer sterk gestegen en daar zit uiteindelijk het echte bewijs dat onze inspanning door klanten wordt gewaardeerd. Aan de andere kant is het in onze branche hierdoor allemaal wel veel scherper geworden. De marges zijn flinterdun en om winstgevend te blijven moeten we scherp op onze uitgaven letten en, nog veel belangrijker, moeten we groeien in omzet. In het “gulden-tijdperk” was een wijsheid in de detailwereld: liever tien keer een dubbeltje dan vier keer een kwartje. En dat geeft een mooie samenvatting van onze strategie. Omzet per vierkante meter, daar draait het om.’ Enig idee waar die nieuwe omzet vandaan moet komen? ‘Zoals gezegd meer klanten maar ook “nieuw” assortiment. Daarnaast het openen van nieuwe winkels en de verbetering van bestaande winkels. Het geld dat we momenteel verdienen gebruiken we volledig om in onze winkels te investeren. Als directieteam zijn we het er gelukkig over eens dat we het niet moe ten hebben van besparingen, maar dat we ons moeten richten op groei en volumevermeerde- ring. En dat kan wel eens inhouden dat de winst op korte termijn wat lager kan zijn.’ Je komt nu toch niet met de dooddoener dat het altijd beter kan...? ‘Nee, nee. Integendeel. Het lijkt op dit moment misschien wel sneller te gaan dan we hadden verwacht. En daar zit wat mij betreft het grootste risico; dat we gaan denken dat we er al zijn. Ik ben ervan over tuigd dat onze grootste uitdaging nog gaat komen. We hebben een route uitgestippeld tot 2012 en dat doel moeten we voor ogen blijven houden. Ik heb de marathon in New York gelopen en weet dat je je krachten goed moet verdelen om aan de eindstreep een mooie tijd neer te zetten. Tussentijden geven hooguit aan of je op schema ligt.’ Maar we zijn toch bezig met een inhaalslag en dan mag je toch best een sprintje trekken? ‘Alleen als het echt nodig is en je weet waar je het voor doet. Prijs is bijvoorbeeld absoluut niet het enige waar we aan werken. We zijn en blijven een servicesupermarkt en we moeten eraan blijven werken om dat ook echt in te vullen. Daarnaast is een pijler onder onze nieuwe strategie dat we als Albert Heijn een duurzame organisatie zijn en willen blijven, En ook dat schept verplichtingen.’ En wat verstaan jullie onder een duurzame orga nisatie? ‘Een bedrijf van onze omvang speelt een belangrijke rol in de maatschappij, en we willen die rol op een verantwoorde wijze invullen. Je zou ook kunnen zeggen dat het om verantwoord ondernemen gaat: de continuï teit van het bedrijf op lange termijn waarbor gen, maar ook werken aan bijvoorbeeld milieuzorg, voedselveiligheid, dierenwelzijn en arbeidsomstandigheden. Recent is hiervoor een speciale taskforce opgericht om meer inhoud te gaan geven aan de visie van ons bedrijf op het begrip duurzame organisatie.’ In hoeverre durven jullie elkaar als directiele den de waarheid te zeggen? ‘In principe kun nen we alles tegen elkaar zeggen. En dat is een voorwaarde om goed te kunnen functio neren. Als financieel directeur moet ik ook streng kunnen zijn en zeggen: “Maar we had den toch iets afgesproken.” Het grappige, en soms ook moeilijke, is dat we allemaal totaal verschillende karaktereigenschappen hebben. Dat kan wel eens botsen maar de enorme kracht zit erin dat je elkaar dan juist heel goed kan aanvullen. Het gaat om de resultaten van het team.’ Je was hiervoor directeur Logistiek; was het geen vreemde overstap naar je huidige functie? ‘Nee, gezien mijn achtergrond is die overstap niet zo vreemd. Ik ben van huis uit econoom. Alleen ben ik direct na mijn studie Economie in de logistiek bij Albert Heijn beland. En van het een kwam het ander. In de loop van de t heeft de logistiek me echt gegrepen. De

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 8