Testwinkel in een notendop ■HHHi kijl l| rv ratie Inspelen op trend: Priji Servici Design: Routii Uitstraling: Promotie: 'arkeerplaat: Afrekenen: Onderscheid door: Doelgn consument er dan uit zal zien. Wat hij in zijn vrije tijd doet, wie de populairste werkgevers zijn, hoe mensen met elkaar omgaan, welke behoeften ze hebben, hoe de favoriete super markt er dan uitziet, et cetera. Uiteraard hebben we ook catego rymanagers gevraagd om hun visie te geven op de ontwikkeling van hun assortimenten.’ Wisten jullie daarna wat het moest worden? ‘Globaal wel, maar nog niet gedetailleerd. Voor de nodige inspi ratie hebben we verschillende reizen gemaakt naar Canada, de VS, UK en Spanje. Daar hebben we wel 1001 ideeën opgedaan.’ En toen was het tijd om de plannen uit te gaan werken? ‘Klopt. In de zomer van 2004 hebben we brainstormsessies gehouden met verschillende interne afdelingen om ervoor te zor gen dat alle onderdelen goed op elkaar afgestemd werden. Vervolgens hebben we voor alle onderdelen briefings geschre ven waarmee collega’s op hun beurt weer aan de slag zijn gegaan. Gezamenlijk hebben we alle elementen handjes en voet jes gegeven en vervolgens uitgebreid getest. Al met al een flinke klus. Je hebt namelijk niet alleen met de fysieke winkel en het design te maken, maar met allemaal onderliggende afdelingen: communicatie, merchandising, winkelbesturing en IT. In de nieu we supermarkt moeten al die zaken als een puzzel in elkaar pas sen. En dat was in de voorbereidingen best lastig, want in de nieuwe supermarkt is werkelijk niets zoals het was.’ Waarom staat de eerste testwinkel in Heemskerk? ‘Voor onze eerste pilot zochten we een winkel met een opper vlakte van 1200 vierkante meter, gemotiveerde medewerkers en een omgeving met stevige concurrenten. We wilden het onszelf niet te makkelijk maken.’ Wat vind je zelf het meest opvallend aan de testwinkel? ‘Dat de supermarktmanager geen kantoor meer heeft, dat er actieve verkopers op de winkelvloer staan en dat het vulproces zoveel mogelijk buiten openingstijd plaatsvindt. Verder is de win kel erg overzichtelijk en kunnen klanten verschillende routes lopen. Dagelijkse boodschappen zijn leidend, maar daarnaast zijn er ook plekken waar echt voordeel te halen is en plekken waar klanten juist geïnspireerd worden en waar ze extra service krijgen. We hebben meer dan ooit geluisterd naar wat klanten echt willen en in de toekomst zullen we dit moeten blijven doen!’ Wanneer weten jullie of de nieuwe supermarktformule een succes is? ‘Het komende jaar gaan we leren van de feedback van onze klan ten en zullen we de formule waar nodig bijschaven. Daarnaast gaan we nog een aantal andere pilotwinkels lanceren. Eind 2006 moet in ieder geval duidelijk zijn of onze klanten het goed genoeg vinden en of de nieuwe supermarktformule vanaf 2007 daadwer kelijk de nieuwe standaard van Albert Heijn wordt.’ en bewust Alledaagse is altijd betaalbaar, prijsac ties door de hele winkel Bij de ingang staat de servicebalie waar geen producten verkocht worden zodat er echt tijd en aandacht is voor vragen van de klant, ‘AllerHande actueel’ op de AGF-afdeling waar een actieve verkoper tijdens spitsuur klanten iets laat proeven Open winkel, uitnodigende ingang, goed zicht naar de rest van de winkel Klant vindt intuïtief de weg met behulp van uitgekiend lichtplan, zichtlijnen en positionering van stellingen Product is ‘the hero’, uitstraling van een magazijn met open plafonds, beton nen vloer en gebruik van natuurlijke kleuren en de signaalkleuren rood (voor scherpe prijzen) en geel (voor bonus-acties) die duidelijk de aan dacht trekken Bonus-scrollers, lichtkrant boven ingang en flatscreens door de hele winkel Is duidelijk een verlengstuk van de winkel door kleurzetting, lichtplan en vlaggen Kan op verschillende manieren, traditioneel bij kassamedewerker of door mid del van selfscanning via betaalpalen Gezinnen met kinderen, en ook één- en tweepersoons huishoudens Genieten, gemak, gezond Het alledaagse betaalbaar, het bijzon dere bereikbaar Kwaliteit, keuze en inspi-

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 30