écht naar klanten geluisterd’ J I Itii ‘We hebbe F u Buck van der Werf was twee jaar geleden nog manager Promotie toen de directie hem iets vroeg dat zijn leven volledig op de kop zou zetten. Namelijk: zou je leiding willen geven aan een geheim team dat Albert Heijn moet klaarstomen voor de toekomst? I Buck van der Werf, projectmanager Format Development Wat is het uitgangspunt van de testwinkel? ‘We willen dé supermarkt zijn voor iedereen. Niet alleen voor de één- en tweepersoons huishoudens, maar ook voor de gezinnen met kinderen. Die laatste groep klanten is niet alleen groot, maar doet ook nog eens veel boodschappen. Met de nieuwe supermarkt gaan we ervoor zorgen dat gezinnen met kinderen een nog groter deel van hun boodschappen bij Albert Heijn gaan doen. Dat doen we door de alledaagse boodschappen betaal baar te maken en de bijzondere bereikbaar. Maar ook door nieu we assortimenten te introduceren zoals Kies&Kook, de mogelijk heid om digitale foto’s af te laten drukken, telecom-producten aan te bieden en nog veel meer. Uiteindelijk willen we ervoor zor gen dat er voor de klant geen enkele reden is om ergens anders boodschappen te doen.’ Maar dan hoef je toch niet meteen een compleet nieuwe supermarkt te introduceren? ‘Jawel, want om te kunnen doen wat ik zojuist schetste, moetje alles opnieuw onder de loep nemen: het assortiment, de prijs, Een flink budget, een grote ruimte op de vijfde verdieping van het hoofdkantoor, een team ambitieuze collega’s en veel creatieve vrijheid. Zo begon het twee jaar geleden. De opdracht: bedenk een nieuwe supermarktformule die een belangrijke bijdrage gaat leveren aan de groeiambitie van Albert Heijn. Het begon letterlijk met een leeg A4’tje. Om het niet te vrijblijvend te maken, werd er meteen een projectplan met een ambitieuze planning gemaakt. De supermarkt zou het levenslicht moeten zien in week 48 van 2005. En het moge duidelijk zijn: dat is gelukt! de promotie, de presentatie, de service-elementen en zo kan ik nog wel even doorgaan. Daarbij moeten we onze blik op de toe komst richten, want deze nieuwe formule moet zeker tien jaar meegaan.’ Hoe speelt de nieuwe formule in op de toekomst? ‘Nou, door het inspelen op trends als genieten, gemak en gezondheid. Door rekening te houden met de demografie en het assortiment af te stemmen op de lokale behoeften. Door flats creens en lichtkranten in te zetten om met klanten en medewer kers te communiceren. Maar ook door nieuwe koelmeubels en producten te introduceren die inspelen op de gemakstrend. En door het gebruik van kleurstellingen en materialen die bij deze tijd passen. Kortom: alles is anders!’ Hebben jullie er ook klanten bij betrokken? ‘Uiteraard, meteen aan het begin van het project hebben we een groep van ongeveer honderd huishoudens geselecteerd: jonge ren, starters, gezinnen met kinderen en senioren. Dat waren klanten van Albert Heijn maar ook klanten van concurrenten. Met z’n allen vormden zij de zogenaamde familie Doorbraak. Vorig jaar hebben wij en andere betrokken collega's binnen Albert Heijn samen met hen boodschappen gedaan, gekookt, gegeten en afgewassen. Erg leerzaam. Daarnaast hebben we ze constant vragen gesteld over van alles en nog wat. We hebben ze echt de oren van het hoofd gevraagd zodat we ons zo goed mogelijk in de doelgroep konden verplaatsen.' Maar zoiets blijft toch een momentopname? ‘Klopt. Daarom hebben we ook creatief nagedacht over Nederland in 2012. En vooral over hoe een dag van een

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 27