Albert Heijn een andere supermarkt dan een aantal jaar geleden. Maar hoe ervaren klanten onze winkels? Een steekproef... Matthijs (62) en Netty (59) van der Vinden, Purmerend Lammert Kromkamp (49), Hardegarijp Wij kijken welke super markt goede acties heeft’ ‘Ik heb eigenlijk geen negatieve punten’ i meningen Albert Heijn en de concurrent Positieve en negatieve aspecten ‘In Hardegarijp zitten alleen een C1OOO en een Poiesz. Hier komen we doordeweeks wel eens voor kleine boodschappen of als we wat vergeten zijn te halen. Voor de grote boodschappen gaan we een keer per week naar de Albert Heijn in Leeuwarden.’ Albert Heijn en de concurrent ‘Wij komen zeker één keer in de week bij Albert Heijn. Wij letten erg op de acties en kijken per week welke supermarkt op dat moment goede acties heeft.’ Positieve en negatieve aspecten 'De Albert Heijn is echt een gezellige winkel. We komen er graag. Je kunt er altijd wel wat hapjes proeven en je hebt de gelegen heid om gerechtkaarten mee naar huis te nemen.’ Veranderingen bij Albert Heijn ‘Je merkt de laatste tijd dat er veel meer Eigen Merk-producten in het ^ssortiment komen.’ ^Rjfer ‘Een acht. We zijn heel tevreden over Albert Heijn maar een negen is weer overdreven.’ Veranderingen bij Albert Heijn Cijfer ‘Albert Heijn is overzichtelijk, heeft ruime gangen veel verschillende artikelen, goede produc ten en het personeel is altijd erg vriendelijk en behulpzaam. Ik heb eigenlijk geen negatieve punten.' ‘Ik merk dat het assortiment Eigen Merk-artikelen is toegenomen. Wij kopen steeds meer Eigen Merk-artikelen. Dat is er geleidelijk ingeslopen.’ ‘Ik vind de Albert Heijn over het algemeen goed en ik ben tevreden, dus ik geef als cijfer een acht.’

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 9