CIANT G^nt-Carlisle en RT i' CORPORATE i Ahold Food Stores, In LM 9 ■b Eï 13 Aha ARENA GIANT-CARLISLE/TOPS ARENA ALBERT HEUN FEITEN OVER DE (VERENIGDE STATEN) 4 ‘In je eerste jaar krijg je hier geen vakantiedagen!’ 2*^y.1 ,-<y FEITEN OVER DE ge! Winkelketens in deze arena zijn Albert Heijn, Etos en Gall Gall. Ahold is in 1973 uit Albert Heijn ontstaan. Deze arena heeft zo’n 1600 winkels door heel Nederland, inclusief franchise. Willemijn Karsten (31), controller op de afde ling Planning, Monitoring Reporting van Albert Heijn: ‘Het was een mooie ervaring. Ik heb onder andere mijn Amerikaanse collega’s geholpen met een systeem dat financiële gege vens verwerkt. Omdat wij al langer met het zelfde systeem werken, hebben we meer erva ring. Ik heb ze bijvoorbeeld verteld hoe ze snel gegevens kunnen uploaden en rapporten kun nen downloaden. Simpele tips, maar ze waren er erg blij mee. De mensen vond ik echt super- aardig. Ik mocht zelfs mee op de “company picknick”, een jaarlijks uitje voor de kantoor- medewerkers. De picknick was typisch Amerikaans: hamburgers, cola, hotdogs, enorme meloenen en chocoladecake werden er verorberd. Tony Schiano, de directeur van Giant-Tops, was hier ook bij aanwezig. De winkels van Giant die ik gezien heb, vond ik indrukwekkend. Groot, goed ver zorgd, gelikt. Een saladebar, seafoodcoun ter, een inpandige Chinees. De winkels van Tops vond ik daarentegen weer wat minder. Er zijn in het werk een aantal grote verschil len met Albert Heijn. In Zaandam verwacht het bedrijf van mij dat ik zelf bekijk of ik mijn werk beter kan doen. Bij Giant is het nemen van dit soort initiatieven minder gebruikelijk. Zo stelde ik voor om grafieken aan een bepaalde presentatie voor de direc tie toe te voegen. Normaal gesproken wor den er alleen cijfers vermeld. Daarnaast stelde ik voor de 455 slides in aantal te ver minderen. Bij Albert Heijn volstaan we in een vergelijkbare presentatie met 25 slides. Het mocht niet baten: als de baas niet om veranderingen vraagt, gaan we op oude voet verder. Het arbeidsethos is niet beter of slechter, maar gewoon anders. Ik moet er wel bij zeggen dat het allemaal harde wer kers met hart voor de zaak zijn. Zowel op het hoofdkantoor als in de winkel krijgen de meeste werknemers per week uitbetaald, in de vorm van een cheque. Dit vinden ze het prettigst; er zijn er maar een paar die ervoor kiezen om het salaris op de bankrekening te laten storten. Vakantiedagen zijn schaars. In je eerste jaar krijg je hier geen vakantiedagen, later meer. Na acht jaar heb je drie weken vrij, geloof ik. De gemiddelde medewerker zit op zo’n twee weken per jaar. Wat een luxe hebben we hier in Nederland als je dat met Amerika vergelijkt! lTT?i heerst er op de afdeling een sterke teamgeest. Albert Heijn en Giant lijken veel op elkaar. Maar er waren natuurlijk ook opvallende ver- _^hillen: in Nederland dragen medewerkers WT'jkerbroeken op het werk, ze hebben meer vakantiedagen en ook de inrichting van het kantoor is anders. Er werken toegewijde mede werkers met een goede werkmentaliteit. We zijn allebei bezig met Sarbanes Oxley en de steeds veranderende regels op het gebied van accountancy. Wat ik erg goed vind, is de stage die jullie nieuwe medewerkers in winkel en distributiecentrum laten lopen. Tenminste, dit gebeurt op de afdeling Planning, Monitoring Reporting. Behalve op het hoofdkantoor ben ik bij een aantal Albert Heijn-winkels, waaronder een AH XL, en DC Pijnacker op bezoek geweest. Wat mij nog meer opviel? Jullie doen in Nederland twee, soms wel drie keer in de week boodschappen. In Amerika is dat over het algemeen éénmaal per week. ^^rder gebruiken jullie fietsen als vervoermid del. Er zijn zelfs speciale fietspaden! Bij ons is fietsen in de meeste gevallen een sportieve of recreatieve bezigheid. Persoonlijk ben ik erach ter gekomen dat ik niet bang ben om uit mijn comfort zone, in een vreemde omgeving te stap pen. Ik ben wat dat betreft sterker dan ik dacht!’ winkels in Pennsylvania, Maryland, Virginia, West Virginia, de staat New York, en het noordoostelij ke deel van de staat Ohio. De winkels werken onder de naam Giant, Martin's enTops. De supermarkten variëren in grootte van 4000 tot 6000 vierkante meter. Het hoofdkantoor van deze arena is gevestigd in het stadje Carlisle, in de staat Pennsylvania in de Verenigde Staten. Onderdeel van deze arena zijn Giant Food Stores (sinds 1981 bij Ahold) en Tops Markets (sinds 1991 bij Ahold). Deze arena heeft zo'n 480

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 13