Consumentenonderzoek Aha 10 Fons Spaaij (65), Purmerend De Eigen Merk-producten zijn net zo goed als de A-merken’ k Wat doet Albert Heijn eigenlijk om de wensen en behoeften van klanten goed in kaart te brengen? We vroegen het aan René Gogelein, manager Consumentenonderzoek. Samen met acht collega’s probeert hij de klant zo goed mogelijk te leren kennen. En daar hebben ze verschillende methodes voor. COMMUNICATIE Hierbij wordt gekeken wat klanten vinden van de communicatie van Albert Heijn. En dan hebben we het over de televisiecommercials, AH BONUS, eventuele dagbladreclames en de AllerHande. Daarnaast is elke vier weken bekend hoe het imago van Albert Heijn ervoor staat. KW AL IT Albert Heijn laat per jaar honder den Eigen Merk-producten testen door consu menten. Zij krijgen meerdere producten te proeven waaronder een eigen merk- en een A- merk-product. Op die manier wordt de kwali teit van het eigen merk in de gaten gehouden en zonodig bijgestuurd. duizend extra transacties per week op. Opvallend was ook dat er ruim 10 procent meer gezinnen met kinderen in de Albert Heijn-winkels kwa men. Het prijsimago van Albert Heijn is aanzienlijk verbeterd. En dat is ook duidelijk zichtbaar in het zomerrapport van onderzoeksbureau GfK. Consumentenonderzoek het land in om samen met klanten en een externe interviewer om de tafel te zitten. Bijvoorbeeld om hun mening te horen over bepaalde productgroepen bij Albert Heijn. En dan gaat het niet alleen over het aan bod en de kwaliteit maar ook over innovaties en schapindeling. Meestal volgt de betreffende categorymanager de discussie via een televisie in een kamertje ernaast zodat hij zelf hoort e'| ziet wat de klanten van zijn productgroep vin den. Hij kan dan aangeven of de gespreksleider ergens dieper op in moet gaan. De gegevens van deze gesprekken worden vervolgens weer ver taald naar actiepunten die het winkelen voor de klant prettiger moeten maken. KLANTENTEVREDENHEID Zes keer per jaar wordt de klantentevredenheid van alle Albert Heijn-winkels gemeten. Dan krijgen klanten een schriftelijke vragenlijst thuisgestuurd. De uitkomst is onderdeel van de scorekaart in de winkel. Klantentevredenheid is en blijft natuurlijk erg belangrijk. Albert Heijn en de concurrent ‘Voor de kleine boodschappen ga ik naar de Deen. Die zit bij ons om de hoek en daar kan ik gauw even langs op de fiets. Voor de weekboodschappen, verse producten, vlees, groente en fruit ga ik altijd naar de AH XL.’ Positieve en negatieve aspecten 'De ruimte, het overzicht, het vriendelijke perso neel en de enorme keuze zijn voor mij de belangrijkste pluspunten. Verder valt mij op dat de manager altijd in de winkel rondloopt. Hij staat mensen te woord, springt bij als het nodig is en is een zeer vriendelijke man. Wel is het door het uitgebreide assortiment soms moeilijk om iets te vinden. Het zou handig zijn als aan het begin van elke straat een bordje zou hangen met welke productgroepen je kan vinden in de straat.' Veranderingen bij Albert Heijn 'Albert Heijn is de laatste jaren meer de nadruk op de prijs gaan leggen. Ook zie je steeds meer Eigen Merk-producten in het assorti ment verschijnen. Ik koop nu zelf ook meer Eigen Merk-producten. Ik vind deze net zo goed als de A-merk artikelen en je betaalt hier minder voor.' Cijfer ‘Ikgeef de AH XL een negen. Het is gewoon een topwinkel en ik heb hier maar weinig op aan te merken. Albert Heijn in zijn algemeen krijgt van mij een acht. Dit omdat niet alle winkels zulke goede service en zo’n groot assortiment hebben.’ CONSUMENTENGEDRAG De AH Bonus kaart is een gouden instrument om klantenge gevens te analyseren. Mits je weet wat je met de gegevens moet doen. Er circuleren in Neder land miljoenen van deze kaarten. René en zijn collega’s analyseren de gegevens om het koop gedrag van groepen klanten te volgen en probe ren trends te ontdekken. En met die gegevens kunnen categorymanagers en marketingpro fessionals weer aan de slag. Uiteraard wordt er ook gebruikgemaakt van andere gegevens. Bijvoorbeeld van extern onderzoeksbureau GfK. Dit bureau levert data van 4400 huishou dens die een elektronisch logboek bijhouden van hun winkelgedrag. Op basis van deze gege vens kan de afdeling Consumentenonderzoek bepaalde conclusies trekken. Of, zoals René het zegt: ‘Wij maken informatie van data’. KLANTENGROEPGESPREKKEN Natuurlijk wordt er niet alleen cijfermateriaal gebruikt om te bepalen wat klanten doen en willen. Regel matig gaan de medewerkers van de afdeling Albert Heijn wil een supermarkt voor iedereen zijn. En dat lukt steeds beter. In het derde kwartaal steeg de omzet met 3,5 procent ten opzichte van dezelfde periode in 2004. Wekelijks bezochten bijna tweehonderd duizend nieuwe klanten de winkels en dat leverde gemiddeld vijfhonderd-

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 10