De pluspunten van patat en pizza i i I Kilootjes teveel 'Te weinig beweging en het grote aanbod aan voedsel zijn de grootste boosdoeners van overgewicht. Honderd jaar geleden was er nog volop honger in Nederland. Mensen aten wat ze konden om in leven te blijven. Tegenwoordig hoef je maar een sta tion of winkelstraat in te lopen en er is overal eten te krijgen. Honger is er dus niet meer in Nederland, maar de drang om te eten is gebleven. Overgewicht wordt veroorzaakt door de tendens dat je op elk moment van de dag kan eten waar je ook bent, terwijl we niet genoeg bewegen om de calorieën weer kwijt te raken.’ Diepvries en magnetron ‘Hier kan ik kort over zijn: ingevroren producten staan qua voedingstoffen vrij wel gelijk aan verse producten. En het bereiden van voedsel in de magnetron is een gezonde manier van koken. Hier heb je namelijk geen water bij nodig en je verliest op deze manier weinig voedingsstoffen.’ Gezondheid in een flesje ‘Gezondheidsdrankjes als Knorr Vieen Fruit2day zijn drankjes die niet gezonder zijn dan vers fruit, maar ze kunnen prima naast fruit genuttigd worden. Ik vind dit een ander verhaal dan voedingssupplementen. Mensen hebben in de maatschappij waar we nu in leven veel haast en weinig tijd. Als je af en toe een fruitdrankje neemt in plaats van een verse kiwi kan dit prima. Van voedingssupple menten ben ik geen voorstander. Net als het verhaal van de lycopeen van de tomaat denk ik dat je stoffen niet te veel moet gaan concentreren. In A fruit zit veel meer dan vitamine C. Het gaat om de combinatie van voedingsstoffen.’ Doe effe gé. Pizza tegen kanker ‘Een verse tomaat is minder gezond dan toma tenpuree. Een tomaat verliest weliswaar vitamine C bij het pureren, maar in een tomaat zit ook lycopeen, een anti-oxidant. Uit onderzoek is geble ken dat lycopeen kanker tegen kan gaan. Bij een verse tomaat zit de lyco peen gevangen in de celwanden. Maar tijdens het pureren van de tomaat komt deze stof vrij en kan het gemakkelijk opgenomen worden door het lichaam. Er is een tijd terug een onderzoek gedaan naar het voorkomen van prostaatkanker. Een van de uitkomsten: mensen die vaak pizza eten hebben minder kans op prostaatkanker en dat is terug te voeren op tomatenpuree die veel op pizza wordt gebruikt.’ oogleraar Tiny van Boeket is als levens middelentechnoloog verbonden aan de 1 Universiteit van Wageningen. Hij heeft op veel vlakken een afwijkende mening over eten en drinken. ‘Gezond voedsel bestaat niet, gezonde voeding wel.’ Rauw of gekookt? ‘Als je groente kookt, is het bete^ verteerbaar dan rauwe groente. Mensen denken altijd w dat het bewerken van groente ten koste gaat van de vitamine, maar er zit ook een andere kant aan het ver haal. Zo bevatten sommige groenten gifstoffen om insecten te weren. Deze stoffen zijn ook voor mensen niet altijd gezond. Door groentes te koken worden deze gifstoffen verwijderd. Wel verliest een product vitami nes door het water. Kortom: met koken verlies je iets maar je wint ook iets.’ 8

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 8