£^5 Open, often, ouvert, abierto... gratigs o renew. I f 13 Aha Zondagsrust in Noorwegen ?a Soepele Zweden ^^4 Hypernova in Tsjechië Albert in Polen ^27-4 relax. and bathe your soul,J| ENGELAND De winkels in Groot- Brittannië zijn over het algemeen geo pend van maandag tot en met zaterdag van 09.00 tot 17.30 uur. Vele warenhui zen blijven tot 18.00 uur open, en op woensdag of donderdag tot 19.00 of 20.00 uur. Grotere winkels in grote plaat sen en steden zijn vaak open op zondag van 10.00 tot 18.00 uur, hoewel dit kan wisselen. In kleinere plaatsen en dorpen sluiten winkels vaak een middag per week (meestal woensdag) en soms ook een uurtussen de middag. In vele steden en grote plaatsen zijn bepaalde grote super markten van maandag tot en met vrijdag juist 24 uur lang open. DUITSLAND In Duitsland zijn er geen algemeen geldende regels omtrent ope ningstijden. Sinds juni 2003 is het win kels toegestaan om van maandag tot en met zaterdag van 06.00 uur tot 20.00 uur geopend te zijn. In de grotere steden zijn sommige winkels tot 20.00 uur geopend, maar in kleinere plaatsen zijn winkels over het algemeen minder lang geopend. De openingstijden kunnen per winkel variëren. Op zon- en feestdagen zijn alle winkels gesloten. De meeste winkels ope nen tussen 09.00 en 10.00 uur en slui ten tussen 18.00 en 20.00 uur. FRANKRIJK In de grote steden gaan bakkers en levensmiddelenwinkels 's och tends heel vroeg open en sluiten tegen 19.00 of 20.00 uur (in Parijs zelfs nog later). De andere winkels gaan om 9.00 of 10.00 uur open en sluiten tussen 19.00 en 20.00 uur. In de provincie zijn ze vaak tussen 13.00 en 14.00 uur gesloten. Over het algemeen zijn de win kels geopend van dinsdag tot en met zaterdag (behalve op feestdagen). De grote supermarkten zijn vaak tot 21.00 of 22.00 uur geopend. SPANJE Winkels zijn geopend van circa 09.00 tot 14.00 uur en van circa 16.30 tot 20.00 uur. In toeristische streken slui ten de winkels 's avonds meestal later. Op zondagmorgen kunnen er nog wel eens levensmiddelenwinkels voor enige tijd open zijn. Warenhuizen in de grote steden zijn de gehele dag onafgebroken geopend van 10.00 tot 20.00 of 21.00 uur. In Noorwegen houdt de overheid de teugels nog strak met betrekking tot de openings tijden. Ahold heeft daar een meerderheids belang van 60 procent in 980 ICA-super- markten. Weliswaar mogen winkels ook daar de openingstijden meer aanpassen aan wat klanten willen, van 8.00 tot 20.00 uur. Maar de zondagsopening blijft een heikel punt. Het is alleen toegestaan in winkels die kleiner zijn dan honderd vierkante meter, zodat de gevolgen voor het personeel minder groot zijn. En dankzij grote druk van de branche organisatie mag de zondagsopening nu ook in uitgesproken toeristische plaatsen. Maar «enlijk moet zondag een rustdag zijn, vindt de overheid. revive. Hul ^^.ondagopening te verbieden. Maar onderzoek wijst uit dat het merendeel van de klanten graag wil dat winkels langer open zijn, ook op zondag. Voor veel mensen hier is het een weekenduitje om met de hele familie naar Hypernova te gaan en daarna uit eten of naar de bioscoop. Vergeleken met zo’n vijftien jaar geleden is de leefstijl erg veranderd. Toen bestonden er alleen maar staatswinkels, die om vijf uur dicht moesten. Sindsdien is het allemaal veel losser geworden en wordt veel meer vanuit de klant gedacht. Klanten vinden het bijvoorbeeld fijn om na een lange werkdag rustig boodschappen te kunnen doen. In de grote steden, zoals Warschau, zijn onze super markten dan ook open tot elf uur ’s avonds. Wij kennen gelukkig geen strenge overheids- regels meer, winkeleigenaars mogen zelf «Beslissen op welke dagen en uren zij open zijn.’ NEDERLANDERS ZIJN NIET ECHT AVONDMENSEN Bijna 64 procent van de Nederlandse huishoudens doet wel eens boodschappen in de avonduren. De avonduren zijn goed voor 9,3 procent van de omzet. Opvallend is, dat de avondom- zet dit jaar voor het eerst steeg sinds 1999. De 24-uurseconomie staat in Nederland overigens niet hoog op het verlanglijstje van klanten. Slechts 50 procent van de Nederlanders wil ook ‘s avonds en op zondag winkelen. In Europa hebben alleen de Tsjechen nog minder behoefte aan een 24-uurseconomie (45 procent). De leren daarentegen (80 procent) zijn hier de grootste voorstander van. Bronnen: GfK en ‘Klant van de Toekomst' onderzoek van Experian en Pleon. C In Zweden, waar 1500 ICA-supermarkten staan, zijn die regels weer een stuk vrijer. De zondagsopening is daar heel gewoon, althans in de grote steden. Ook daar weerspiegelen openingstijden de leefstijl van klanten en de cultuur van het land. Peder Larsson, Chief Operating Officer (COO) ICA Zweden: ‘Elke ICA-retailer is eigenaar van zijn eigen winkel en leidt die dan ook als een onafhankelijke zaak. Retailers kunnen hun eigen openingstij den bepalen. De openingstijden spelen een belangrijke rol in de concurrentiestrijd, dus de winkels hebben de neiging om soepel te ^jun. In het algemeen hebben Zweedse winkels Wmge openingstijden en zijn veel winkels elke dag van de week geopend. Een ICA Maxi- winkel opent bijvoorbeeld vaak om 8.00 uur en sluit de deuren pas om 22.00 uur.’ „J, («BW i= len

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 13