24-uurseconomie sijpelt langzaam door in de supermarkt Politieke bemoeienis Aha 12 Midden in de nacht boodschappen doen? Het kan bij onze collega’s in de Verenigde Staten. Daar is het heel normaal dat je V 7 dagen per week en 24 uur per dag met een winkelwagentje door de supermarkt kunt rijden. In Europa zijn er nog maar weinig plekken waar je dag en nacht boodschappen kunt doen. Maar ook daar wordt de wil van de klant steeds meer wet. Financieel aantrekkelijke nachtdienst Het concept om 24 uur per dag en 7 dagen per week open te zijn, past heel erg bij de American way of life. Het idee van: the sky is the limit. Amerikanen zijn gewend om toegang te heb ben tot alles, op elk gewenst tijdstip. En de winkelmedewerkers? Die vinden het over het algemeen geen punt om af en toe ’s avonds en ’s nachts te werken. Sterker nog, het biedt hun meer mogelijkheden om hun werk tijden flexibel in te delen. Bovendien is het financieel aantrekkelijk om buiten de reguliere uren om te werken. Dipje tussen 02.00 en 05.00 uur i Dominika Kosman, Ahold Polen Peder Larsson. ICA Zweden manager bij Ahold in Polen. ‘De laatste jaren vond er in Polen een verhitte discussie plaats over de openingstijden. Lokaal werden er pogingen ondernomen om de openingstijden en en Polen - zijn er concurrenten met hypermark ten die ook dag en nacht geopend zijn. Maar daar doen supermarktketens als Albert en Hypernova van Ahold vooralsnog niet aan mee. ‘Wij laten het zoals het is, voornamelijk om lokale winkels te beschermen’, zegt klant kan midden in de nacht boodschappen doen. Natuurlijk zijn er uren dat het rustiger is. met Openingstijden Van twee tot vijf uur ’s nachts bijvoorbeeld. Die In Midden-Europa - Tsjechië, Slowakije uren gebruiken de medewerkers om andere dingen te doen, zoals de schappen aanvullen. Want de distributie gaat ook ’s nachts gewoon door. Maar volgens Ron Bagley, directeur Operations/Merchandising van Giant- Carlisle/Tops, duurt die rust nooit lang: ‘In de vroege uurtjes komen de klanten die zelf nacht- Dominika Kosman, communicatie- en PR- dienst hebben gehad op weg naar huis hun inkopen doen. Of diegenen op wég naar hun werk, om een ontbijt te kopen. Het gemak van de klant is leidend - altijd. De commerciële voordelen wegen sterk op tegen de extra kosten voor grote winkels op zaterdag te beperken van een avond- en nachtopenstelling, zoals op het gebied van veiligheid.’ In Amerika zijn ze al jaren stappen verder wat openingstijden betreft: een groot deel van de Ahold-winkels, zoals Tops, Martin’s, Stop&Shop en Giant, is 24 uur per dag open. Daar hoeft dus nooit iemand af te sluiten. De medewerkers werken in ploegendiensten en de Non-stop shoppen e tijd dat supermarkten van negen tot S zes open zijn, op zaterdag om vijf uur sluiten en ’s zondags de hele dag dicht zijn, is definitief voorbij. Niet alleen in Nederland, ook in de rest van Europa zie je een trend dat openingstijden steeds meer wor den opgerekt. V

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 12