<LIK!KLIK!KLIK! I I De beste supermarktondernemer Stagiair van het jaar in Librije Albert Heijn Beachvolleybalevent 3 Aha Wedewerkerstevredenheidsonderzoeksresultaten I 87,7% i s L Meer informatie over het MTO vind je op pagina’s 4 en 5! FILIALEN HOOFDKANTOOR DISTRIBUTIECENTRA Meer informatie over het MTO vind Je op pagina's 4 en 5! Hans Geveling (midden), ondernemer van AH 8746 in Gendt, neemt de ZO2-Z Award van het Vakcentrum Levensmiddelen in ontvangst. Hij is de beste supermarktondernemer van Nederland in 2005. Geveling werd beoordeeld door onder andere klanten, medewerkers, wetenschappers en bestuurders van detaillistenverenigingen. Zijn geheim? ‘Simpel, Albert Heijn is gewoon de beste formule. Daar sluit ik op aan. Daarbij wil ik het elke dag een klein beetje beter doen. En dat krijg ik terug.' Naast alle ‘officiële’ aandacht vond hij het compliment van een oude dame in de winkel veel waard. Zij leverde een bosje fresia’s af met de boodschap dat ze al vijftien jaar een tevreden klant is. Stel je voor: AH 1453 Rotterdam ligt aan het strand! Het Nesselande-strand in de Rotterdam Alexanderpolder. Logisch dat dit filiaal het jaarlijkse beachvolleybaltoernooi van de Stichting Topvolleybal Rotterdam en VC Nesselande sponsorde. Het toernooi speelde zich op 18 juni af, pal voor de deur.Topvolleyballers zoals Rebekka Kadijk en Richard de Kogel waren er in actie te zien, maar op de twintig speelvelden was er ook ruimte voor andere liefhebbers. SM Ricardo Bosman stelde twee Albert Heijn-teams samen: één met supermarktmanagers en medewerkers van het regiokantoor en één met filiaalmedewerkers. Ricardo: ‘Het managersteam eindigde in het bedrijventoernooi op de tweede plaats en dat was zonder training een knappe prestatie.’ Afgelopen voorjaar vulden bijna 18 duizend collega’s de vragenlijst van het medewerkerstevredenheidsonderzoek in. Hieronder de opvallendste resultaten: Ik ben trots op wat ik doe bij Albert Heijn 63.3". Mijn leidinggevende vertelt regelmatig welke opleidingsmiddelen er zijn die ik nodig heb voor mijn werk 18,1% Ik word goed op de hoogte gehouden van allerlei ontwikkelingen bij Albert Heijn 67,3% Mijn leidinggevende weet voldoende wat er op de werkvloer speelt 66,9% Mijn leidinggevende is naast het werk ook in mij als persoon geïnteresseerd 56,2“/., Ik geef zonder problemen mijn mening in een groep 80,8% Ik word goed op de hoogte gehouden van allerlei ontwikkelingen bij Albert Heijn 58,1% Ik word goed op de hoogte gehouden van allerlei ontwikkelingen bij Albert Heijn 70,7% Mijn leidinggevende is regelmatig op de werkvloer te vinden 58.7% B Ik word ieder jaar door mijn leiding gevende beoordeeld ‘Is het mogelijk dat u Gerard Spijker een keer flink aan het werk zet in uw restaurant?’ Dat schreven de collega’s van de kookgekke SM van AH 1295 Zwolle aan Jonnie Boer van driesterrenrestaurant de Librije. Sommigen schake- Ma een hele tv-redactie in om een droomwens in vervul- te laten gaan. Anderen regelen het gewoon met een mailtje... Dus stond de supermarktmanager op 20 juli van 's morgens vroeg tot ’s nachts na twaalven in de keuken van de topkok. Gerard: 'De organisatiestructuur van de keuken van de Librije is vergelijkbaar met die van Albert Heijn, al is het wel hiërarchischer. Jonnie Boer maakt het liefst gerechten met producten uit de streek. Eenvoudig, met een sterke basis. Hij is niet hoogdravend. Ik had het gevoel meer dan welkom te zijn. Ze noemden me zelfs stagiair van het jaar!’ Gerard runt samen met twee vrien den een eigen kookstudio. ‘Dit was het mooiste cadeau dat mijn collega’s me konden geven. Bovendien mag ik altijd bellen als ik nog een keer wil meelopen.’ Mijn leidinggevende zorgt ervoor dat ik in de dagelijkse praktijk goed word opgeleid Ik vind het duidelijk wat Albert Heijn belangrijk vindt 70.8% B

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 3