DUBBELLEVEN Perrys Bloody Mary’s Perry Schouten 13 Aha organiseerde als student al feestjes in de Randstad en omgeving. Tegenwoordig woont hij in Hoorn met vrouw en kinderen (Thomas en Isabelle) en werkt hij als analist bij de afdeling AH Consumentenonderzoek. Perry’s passie: cocktails maken! 1 rs Wat drinken we vandaag? ‘Een Strawberry Margherita, mijn persoonlijke favoriet; Cointreau met tequila, lime juice, veel ijs en verse aardbeien in een stevige blender en uitgeschonken in een glas met een suikerrandje.’ Wanneer begon je met het mixen van cocktails? 'In mijn studententijd heb ik in een aantal Mexicaanse en Argentijnse restaurants en cafés gewerkt. Ook organiseerden we in die tijd house party’s. Niet van het kaliber Sensation maar vooral kleinschalig en gezellig. Daarna was het een tijd stil. Tot ik jaren later op de veijaardag van mijn vrouw dacht: laten we een mobiele cocktailbar in de tuin zetten. Een succes.’ Debiele cocktailbar? 'Ja. Ook bij Albert Heijn is mijn horecahart altijd blijven kloppen. Dus ben ik nu te huur met mijn mobiele cocktailbar met vers fruit en cocktails. Voor evenementen, vrijgezellenfeestjes, danceparty’s, verjaardagen... Op party’s noemen ze me CJ, de cocktailjockey! Op je werk sta je ook te mixen en te shaken? ‘Ik ben analist op de afdeling AH Consumentenonderzoek. We onderzoeken bijvoorbeeld wat onze klanten vin den van de televisiereclames, aanbiedingen in AH BONUS, kwaliteit van onze eigen merkproducten en onze nieuwe AH XL-winkels. Maar ook de interne middelen zoals Aha, Deze Week en WinkelWeb. Bij consumentenonderzoek staat de klant centraal. En dat is bij cocktailfeestjes hetzelfde.' Gaat het nu om de smaak, de aankleding of de gezel ligheid? ‘Alledrie. Al staat klanttevredenheid hoog in vaandel. Retail is mij met de paplepel ingegoten. Wjn ouders hebben een ouderwetse Winkel van Sinkei. Klanttevredenheid speelt daar dezelfde rol als in de zevenhonderd Albert Heijn-winkels. Ik zou dan ook willen zeggen: zorg dat de klant altijd tevreden de deur uitgaat. Daarmee win je zoveel sympathie. Dat is iets wat ik van mijn ouders heb meegekregen!’ Kun je ook ‘goochelen'met flessen? ‘Nee, daar zijn ze vaak ook een beetje te duur voor. Het gaat uit eindelijk toch meer om de inhoud dan om de vorm. Een cocktail is nog nooit beter gaan smaken door het hoger gooien van je flessen!’ Ken jij iemand met een bijzondere vrijetijds besteding? Laat het ons even weten via aha- magazine@ah.nl of via de gewone post: Albert Heijn, Interne Communicatie A301, Redactie Aha, Postbus 3000, 1500 HA Zaandam.

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 13