WILLEM WEET WAT WE WILLEN X - Aha 10 Dissident Geven en nemen kstuintje 7 ‘Alle komkommers die van januari tot en met oktober bij Albert Heijn in de winkel liggen, komen bij ons vandaan’, vertelt directeur Willem Hartman. ‘Als ik in het vliegtuig boven Nederland vlieg, wijs ik wel eens door het raam naar buiten en zeg ik tegen de persoon naast me: “Veertig procent van deze mensen eet mijn komkommers!" Andere winkels en supermarkten kopen bij telersverenigingen of de veiling. In beide gevallen weetje nooit pre cies waar je handel vandaan komt. Bij een telersvereniging zijn al snel twintig, dertig telers aangesloten. Tsja, en als je als teler niet precies weet waar je producten heen gaan, hoefje niet altijd alles op alles te zet- We komen bij een van de sorteermachines aan. Hier worden de beste rode paprika's geselecteerd voor Albert Heijn. Dick pakt een paprika. ‘Deze is nog niet helemaal mooi rood’, concludeert hij ter wijl hij de paprika onder zoekend bekijkt. ‘Klopt’, antwoordt Willem. ‘Ze moeten nog verder rijpen. Ik garandeer je dat deze paprika mooi rood is als hij in de winkel ligt.' ten. Zo’n teler wil alleen maar zoveel mogelijk wegzetten. Weet hij veel waar het naartoe gaat. Bij Albert Heijn weten ze dat het bij Willem vandaan komt. En krijg ik het te horen als de kwaliteit onder de maat is. Daarom doen wij never nooit niet concessies.' Bij de komkommers legt Gé Happe, categoryma nager AGF, uit dat bij Albert Heijn alleen de aller beste komkommers op de AGF-afdeling liggen. ‘We krijgen van Willem alleen stamkomkommers. Dit zijn de komkommers die direct aan de stam van de plant groeien. Dit zijn de beste komkommers omdat ze direct op het voedingskanaal van de plant zijn aangesloten. De smaak en houdbaarheii zijn optimaal. Alleen in onze winkels vind je uit sluitend stamkomkommers.' Hartman was in 1979 de eerste groenteteler die de veiling passeerde om zijn producten te verkopen. 'We waren toen al groot. De veiling kostte ons alleen maar geld. Ik besloot om met Bakker en Albert Heijn in zee te gaan en hun rechtstreeks te leveren. In de telersbran- che was dat toen een doodzonde. Buiten de ‘We gunnen elkaar iets’, zegt Hartman over Ons vo ‘Wat een grappige aubergines’, zegt Dick terwijl hij een tros met groente oppakt. Willem, trots: ‘Dat zijn kleine trosauber- gines. Een van onze laatste innovaties. We hebben bij Albert Heijn ook kleine snackkomkommers geïntroduceerd en zoete paprika's. Die waren vorige week niet aan te slepen.’ veiling om één klant beleveren; een super marktketen nog wel. Ze verklaarden me voor gek en voorspelden dat ik binnen twee jaar failliet zou zijn, inclusief de bank die moeilijk ging doen. Jarenlang was ik een dissident. Zelfs mijn vader, de oprichter van ons bedrijf, had lange tijd zijn bedenkingen. Maar ruim 26 jaar later ben ik een van de gezondste en grootste telers van Nederland. Met nog steeds alleen Albert Heijn als klant. Ja, inmid dels bespeur ik bij collega’s af en toe wat jaloezie.'

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 10