ASAP uoeae Konie 21 Aha gw duurzame spagaat beter van worden: de boer, de producent, de retailer en de klant in de winkel.’ ‘In Ghana gebruiken we onze kennis en ervaring als retailer om Afrikaanse boeren te ondersteunen’, vertelt Lieke. ‘We helpen ze bijvoorbeeld om fruit naar Europa te expor teren. Een goed voorbeeld zijn de biologi sche Max Havelaar ananaspartjes die sinds Utz Kapeh betekent ‘goede koffie’ in een Mayataal. Het is een onafhankelijke stichting die erop toeziet dat milieu- standaarden en sociale normen op koffieplantages worden nageleefd. Op dit moment certificeert Utz Kapeh al duizen den koffieboeren in elf verschillende landen in Midden- en Zuid-Amerika,Azië en Afrika. Naast Albert Heijn in Nederland sluiten wereldwijd steeds meer koffiemerken zich bij Utz Kapeh aan. Voor meer informatie kun je terecht op www.utzkapeh.org. Het duurzaamheidrapport 2004 kun je downloaden op www.ahold.nl drinkwater voorzien. Bij een goede oogst krijgen medewerkers van de fruittelers anan assen mee naar huis. ASAP is een duurzaamheidproject om trots op te zijn. Het is heel bijzonder om met eigen ogen te zien hoe een collega in een Afrikaans land boeren helpt. Bepalend voor het succes is dat beide partijen, Ahold en de Ghanese boeren, er iets aan hebben. Door het overbrengen van onze kennis en kunde stimuleren we de Ghanese economie. Geen eenmalige liefdadigheidsactie, maar iets wat blijvend is. Je begrijpt dat ik hier in Neder land regelmatig ananaspartjes koop!’ J^ke Beks, personeelsadviseur in de regio wridwest. was onlangs in het West- Afrikaanse Ghana op bezoek bij collega Roland Waardenburg. Hij startte daar in 2002 met het Ahold Africa Sustainable Assistance Project. een aantal maanden in onze winkels liggen. De ananas wordt in Ghana verbouwd, gesneden en verpakt. Dankzij deze werk zaamheden hebben veel families in dit land een goed inkomen. Beter dan wanneer ze hun fruit aan de lokale markt zouden leve ren. Ik heb een aantal van deze boerderijen bezocht. De medewerkers die ik gesproken heb, krijgen een salaris dat gelijk of boven het gemiddelde Ghanese inkomen ligt. Dat is zo’n 38 euro in de maand. Daar leven zes tot acht mensen van. Ze kopen er eten voor en kinderen kunnen van dit salaris naar school. Naast het loon biedt een aantal boer derijen medewerkers een stukje land, waar op ze voor zichzelf groente en fruit verbou wen. Er zijn ook boerderijen die medewer kers en zelfs enkele omliggende dorpjes van Lieke Beks met Ghanese boer Ananasplant Lieke Beks op een Ghanese plantage Ananasplantage Ward de Groote tijdens een bezoek aan een koffieplantage in Costa Rica Casper van Zijl, manager C >rate Social Responsibility Costaricaanse koffiebonen

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 21