Commercie, milieu én goede arbeidsomstandigheden Utz Kapeh ^-1 Aha 20 Ahold heeft onlangs het duurzaamheidrapport 2004 uitgebracht. Wat is dit voor rapport? Wat staat erin en wat heeft Albert Heijn met duurzaamheid te maken? Aan de hand van ananas en koffie maken we het duidelijk. Sen ‘Grote koffiebranders als Proctor Gamble, Sara Lee en Nestlé weten niet waar hun koffie vandaan komt. Dus ze weten ook niet of er jonge kinderen op de planta ges aan het werk zijn, of werknemers bescherming krijgen als ze met chemicaliën werken. En ze weten niet of er afval in een rivier gegooid wordt en inwoners van vier dorpen stroomafwaarts door de vervuiling geen schoon drinkwater hebben. Dat vind ik nogal een risico. Door Utz Kapeh voorkomen we dit soort wantoestanden. Bij Albert Heijn is alle Ward de Groote is directeur van de Ahold Coffee Company, onze koffiebranderij. In 2000 heeft hij, samen met een aantal Guatemalteekse koffieboeren, Utz Kapeh opgericht. ‘Duurzaamheid verwijst naar onze verant woordelijkheid om de aarde op een verant woorde manier te gebruiken’, aldus Casper van Zijl, manager Corporate Social Responsibility. Hij heeft het duurzaamheid rapport van Ahold samengesteld. ‘In Nederland loopt Albert Heijn wat dit betreft voorop. Andere ketens gaan er nu gelukkig ook werk van maken.’ Duurzaamheid en maatschappelijk verant woord ondernemen komen in de optiek van Casper op hetzelfde neer: ‘De grote uitdaging met duurzaamheid is dat je dingen voor elkaar krijgt waarbij je milieu, sociale en com merciële belangen verenigt met als doel de klant goed te bedienen. Utz Kapeh en ASAP bewijzen dat het mogelijk is om deze spagaat te maken. Zij laten zien hoe je als commercieel bedrijf een substantiële bijdrage aan een bete re wereld kunt leveren.’ Perla-koffie voorzien van het Utz Kapeh- keurmerk. We kunnen van ieder pak Perla zeggen bij welke boeren de koffie vandaan komt. Honderd procent traceerbaar, noe men we dat. Kijk maar eens op www.ah.nl/perla. Als je denkt dat de koffie hierdoor duurder is, heb je het mis. Door Utz Kapeh hoeft koffie geen cent duurder te worden. Sterker nog, Perla-koffie is nog nooit zo voordelig geweest. Het prijsverschil met DE is groter dan ooit. Hoe we die prijs- afstand kunnen handhaven? Bij Utz Kapeh gaan mens, milieu en economie hand in hand. Het gaat te ver om uitgebreid over onze unieke relatie met koffieboeren te ver tellen. Feit is dat we door die samenwerking fantastische koffie tegen een concurrerende prijs in de markt kunnen zetten. Ik ben er ook van overtuigd dat we op lange termijn voor al onze levensmiddelen zo’n keurmerk gaan invoeren. In Japan zijn ze al zover: daar moeten alle levensmiddelen vanaf volgend jaar volledig traceerbaar zijn. Ik wil de wereld graag voor mens, dier en I natuur helpen verbeteren. In mijn optiek kan dit niet alleen met emotie. Je moet ook rationeel zijn. Iedereen moet er uiteindelijk 2 Mess

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 20