ÜweerkMingsverkeer Agendapunt 1: beter werkoverleg! L. Werkoverleg. Het woord alleen al lokt verschillende meningen uit. Het kost tijd en levert vaak te weinig op. Maar aan de andere kant: werkoverleg afschaffen, is natuurlijk ook geen optie. Daarom buigen we ons over de vraag: hoe kan het anders? 17 Aha Een actieve opstelling Veel verschillen k <11 FL De directie heeft een projectgroep Werkoverleg ingesteld om samen met de OR hulpmiddelen te ontwikkelen om de uit voering van het werkoverleg te verbeteren. Phet najaar zullen filialen, DC’s, het HK en de homeshop centers van Albert hier nader over geïnformeerd worden. altijd volgens schema. In de homeshop cen ters van Albert staat het werkoverleg nog helemaal in de kinderschoenen. Bovendien vinden medewerkers het in het algemeen las tig om invloed op de agenda uit te oefenen en zijn rollen vaak niet duidelijk. Allemaal zaken die de motivatie van medewerkers om actief deel te nemen aan het werkoverleg negatief beïnvloeden.’ Michiel Mak, junior categorymanager Brood gebak:'We hebben met z'n vieren wekelijks werkoverleg over operationele zaken. De leidinggevende zit daar niet bij. We stemmen met elkaar af wat goed en slecht gaat en of er nieuwe dingen spelen. Het overleg mondt eigenlijk nooit uit in een enorme vergadering. Gelukkig. Want als je niet uitkijkt, wordt het echt een blok aan je been.’ Miranda Hellinga.VS Deli-kaas AH 1513 Leeuwarden: ‘Ik houd van structuur, dus het werkoverleg binnen ons team is goed gestructureerd. Alle afspraken staan op papier en in principe weet iedereen wat hij of zij moet doen. En dat is maar goed ook, want anders lopen we met z’n allen als kippen zonder kop door de winkel.' Jacco Brunsveld, allround magazijnmede werker DC Zwolle:‘We hebben iedere zes weken een werkoverleg waarbij ook zaken als Arbo en HACCP besproken worden. Het overleg duurt ongeveer een uur en helaas komen we niet aan alle punten toe. Als het druk is, wordt het overleg uitgesteld. Jammer, want het is wel heel belangrijk.’ ‘Dan maar geen werkoverleg’, zou je mis schien denken. Jolanda: ‘Dat is niet de oplos sing en dat willen we ook niet binnen Albert Heijn. Samenwerken betekent informatie delen en met elkaar het gesprek aangaan.’ Ook de OR ziet het zo. Martin van Voorst: ‘Het werkoverleg geeft medewerkers de mogelijkheid invloed uit te oefenen op hun werksituatie. Daarvoor is een actieve deel name wel een voorwaarde.’ Jolanda vervolgt: ‘Daarom gaat Albert Heijn samen met de OR juist extra energie stoppen in het werkoverleg. Leidinggevenden zullen de randvoorwaarden moeten invullen: zij zorgen ervoor dat het werkoverleg gepland én uitgevoerd wordt. Ook als er minder mensen zijn of weinig agendapunten. Het voeren van werkoverleg zal ook terugkomen in hun voortgangsgesprekken. Zelf kun je een actieve bijdrage leveren door tijdens het overleg mee te praten. Ook als het over onderwerpen gaat waar je niet direct voordeel van hebt. Stel je actief op door vra gen te stellen of je mening te geven. Het is een dooddoener, maar niet minder waar: werk overleg is en blijft tweerichtingsverkeer.’ Een rondje langs de verschillende onderdelen van Albert Heijn liet zien dat het aan die beginselen nogal eens schort. Jolanda: ‘Zo ^u>rdt er in de winkel op heel verschillende ^manieren werkoverleg gevoerd. Uiteenlopend van een koffiepraatje tot een overleg tussen de snijmachines. Meer dan 25 minuten wordt er meestal niet aan besteed. En het is maar zel den dat alle medewerkers aanwezig zijn. Ook op het hoofdkantoor zijn er grote verschillen; de ene afdeling heeft wekelijks overleg, de andere maar eens per maand. In de distribu tiecentra is het weer anders. Daar is het welis waar regel om minimaal acht keer per jaar overleg te hebben maar dat verloopt lang niet olanda Wassenaar, adviseur Arbeids- zaken én projectleider Werkoverleg, is I de aangewezen persoon om boven- 'L’U staande vraag te beantwoorden: ‘Werkoverleg is een belangrijk middel om in formatie met elkaar te delen en als medewer ker invloed uit te oefenen op je werk. Het werkoverleg moet dan wel op een goede ma nier ingevuld worden. Zo moet iedereen ten minste weten wanneer het is, welke punten er op de agenda staan en hoeveel tijd het kost.’

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 17