i na afloop. ‘But not by the size of it! Een Amerikaanse collega in de Hollandse polder Nederland is voor Tony Schiano geen onbekend terrein. De directeur van onze Ahold-zuster Giant Carlisle komt hier al meer dan twintig jaar. Onlangs bracht hij samen met een aantal collega’s een bezoek aan de AH XL in Purmerend. ‘I am impressed’, zei hij Aha 12 Huismerkfilosofie De kunst van het relaxen Meer dan het logo Wereldcultuur Home away from really adding value to it. Het schap met panklare groente, om een voorbeeld te noemen, is daar om indrukwekkend. Kant-en-klare ingrediën ten waarmee je snel een verse maaltijd op tafel zet. Wat dat betreft kunnen we van Albert Heijn een hoop leren.’ ‘De filosofie van Albert Heijn over het eigen merk spreekt ons aan. Ik geloof dat een top- huismerk als AH Excellent ook binnen Giant toepasbaar is. We hebben een goed eigenmerk- programma lopen, maar lang niet zo ver ont wikkeld als je bij ketens in Europa ziet. Dat heeft zo z’n redenen. Hier in Nederland zie je dat klanten het huismerk steeds meer accepte ren en kopen. In de VS is het aanbod A-merken veel groter. We carry much more variety. Dat zijn klanten gewend, met name in houdbaar. Er is geen huismerkcultuur, zou je kunnen zeg gen. Dat maakt het voor ons moeilijker om ze te laten overstappen naar ons huismerk. Terwijl het voor ons als retailer wél interessant is. We kunnen zeker iets met een aantal van jullie concepten en filosofieën over eigen mer ken. Maar het niveau waarop Albert Heijn zit, zullen we nooit halen.’ ‘Mensen weten hoe ze moeten relaxen en van het leven genieten. Dat is een van de dingen die ik in Nederlanders en Europeanen waardeer. Je ziet het in kleine dingen als het drinken van een kop koffie. In de VS nemen we het door- A gaans mee en drinken het onder het autorijden op. Nederlanders kunnen hier eens lekker voor gaan zitten. Met een little cookie erbij, en een ‘Dit was niet mijn eerste bezoek aan een AH XL, wel aan die in Purmerend’, steekt Tony opgewekt van wal. ‘Ik wilde mijn ervaringen dit keer delen met een aantal collega’s van Giant. Ik ben namelijk echt onder de indruk van de AH XL.’ Lachend: ‘Nee, niet zozeer van wege de grootte, meer om de presentatie. In de VS hebben we uiteraard winkels die nog veel groter zijn. Maar we zijn hier in Nederland en ik ben er van overtuigd dat Albert Heijn met deze formule een strategisch wapen in handen heeft.’ ‘Vooral de versafdelingen hebben indruk op ons gemaakt. De presentatie in de winkel, maar ook de samenwerking die Albert Heijn met partijen als Hilton Meat en Vezet heeft. Hechte partnerships tussen supermarkt en leverancier. Een fenomeen dat wij niet kennen. In de VS worden dit soort producten door de fabrikant ontwikkeld en gelabeld. Hier heeft Albert Heijn de touwtjes in handen en verkoopt de produc ten onder eigen merk. Je kunt goed zien dat het geen kwestie is van alleen een logo erop plak ken. Er zit een duidelijke gedachtegang achter waardoor er waarde wordt toegevoegd. You are ‘Mijn eerste bezoek aan Nederland was in 1982. Europa is sindsdien mijn home away from home geworden. Dat is ook niet zo gek, want mijn voorouders komen uit Italië. In de afgelopen 23 jaar heb ik in Nederland een hoop zien veranderen. Omdat ik hier maar twee of drie keer per jaar ben, merk ik het mis schien duidelijker dan iemand die hier woont. Ik zie culturen naar elkaar toe groeien. Niet alleen die van Nederland en de VS, maar cultu ren over de hele wereld. Inclusief de smaak van mensen. Of dat goed of slecht is, weet ik niet. Toen ik voor het eerst in Nederland was, zag je bijvoorbeeld bijna geen McDonald’s, Burger King en Body Shop. Nu zie je grote retailketens over de hele wereld.’

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 12