J I in Mechanicsburg, USA Op bezoek bij Ahold- bedrijven in de wereld: passeren. Het cliche over Amerika klopt: alles is groot. Giant-Carlisle, Mechanicsburg, USA Aha 8 ruimte op. Hier geen smalle gangen waar klanten elkaar moeizaam De parkeerplaats staat vol met pick-up trucks en lijkt zich uit te strekken tot aan de horizon. Ook binnen valt de r ■y Giant-Carlisle Onze grote Amerika Aantal medewerkers: 300 (waarvan 70 fulltimers) Winkelvloeroppervlakte: bijna 6000 vierkante meter (in september komt er een winkel in de buurt met een winkel vloeroppervlakte van ruim 8500 vierkante meter) Aantal klanten: 20.000 per week Aantal kassa’s: 21 Weekomzet: 800.000 dollar per week Openingstijden: 24 uur per dag, 7 dagen per week Aantal producten: 50.000 Specialiteiten: groot assorti ment verse producten, vooral in de weekenden en de dagen voor de Super Bowl worden er veel kant-en-klaarmaaltijden verkocht. Minimumleeftijd: je moet 18 jaar of ouder zijn om bij Giant- Carlisle te mogen werken Teambuilding: elke maand is er een lunch voor alle medewer kers. Met Kerstmis en Pasen zijn er etentjes in een restau rant en in de zomer wordt er een picknick georganiseerd. Bedrijfscompetitie: de vierde kwartaalwedstrijd waarbij er wordt gekeken naar de ver koop en groei. De winnende winkel ontvangt een geldprijs. I 'S I e oppervlakte van de winkel is zo’n 6000 vierkante meter, biji^ net zo groot als een voetbalveld. Maar het ziet er niet uit als een typisch Europese hypermarkt. De winkel ademt een intieme sfeer uit. Dat komt met name door de warme kleuren, de enigs zins nostalgisch aandoende inrichting en de presentatie van de produc ten. Vooral de afdeling met taarten springt in het oog: je waant je in een patisserie. Sowieso wordt food overal op een aantrekkelijke manier uitge stald, zoals vissen op ijs, mooi opgemaakte salades met verse ingrediënten en enorme hammen die het perfect zouden doen tijdens traditionele dorpsfeesten. De diepvriesafdeling dwingt respect af. Die is namelijk enorm. Navraag leert dat deze afdeling relatief gezien het meest opbrengt. Je zou denken dat tien verschillende diepvriespizza’s voldoende zouden zijn. Maar nee, hier zijn ongeveer honderd soorten pizza’s te vinden. En de emmers met ijs die we regelmatig in films zien, bestaan echt. Overstelpend Het moet voor de gemiddelde Amerikaan moeilijk zijn om zich te beheersen te midden van dit overstelpende aanbod. Dat is h£ voor velen ook. Overgewicht is een serieus probleem, en al helemaal in Amerika. De media besteden veel aandacht aan het onderwerp, vooral na het kerstseizoen. Daarom spelen dieetproducten een steeds grotere rol.

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 8