I ‘Als ik met dit systeem moet werken, kun je me beter vandaag nog overplaatsen’, riep een supermarktmanager uit een pilotwinkel vorig jaar demonstratief. Niet lang daarna gaf hij schoorvoetend toe dat het roostersysteem toch wel handig was. En hij was niet de enige die aanvankelijk de hakken in het zand zette bij de introductie van Roosteren Realiseren. I Aha 12 3. Als de computer alles strak inplant, is er toch geen tijd meer voor onvoorziene zaken? 1. Houdt Roosteren Realiseren wel rekening met de persoonlijke situatie van medewerkers? 2. Wordt het leuke werk nu door een computer gedaan? I inspraak hebben. Wel maakt het systeem veel transparant. Het wordt meteen duidelijk als bepaalde medewerkers op tijden werken die eigenlijk niet zo handig zijn, of als ze niet goed opgeleid zijn voor hun functie. Een goede reden om eens met de betreffende medewer kers om de tafel te gaan zitten om de moge lijkheden te bespreken. Roosteren Realiseren is in het leven geroepen om winkels te helpen met het maken van een zo efficiënt mogelijke planning. En dat is niet altijd zoals het was.’ ‘Het roosterprogramma werkt met de gege vens die het winkelkader invoert. Uiteraard houden ze daarbij zoveel mogelijk rekening met schoolroosters en wensen van medewer kers. Dus het is niet zo dat medewerkers geen ‘Eigenlijk verschilt dit per persoon. De een zal het jammer vinden dat hij niet meer zelf roos ters kan maken. Een ander zal blij zijn dat hij van die administratieve rompslomp af is en daardoor straks meer op de winkelvloer aan wezig kan zijn om de klant te verwennen. En daar draait het in ons vak toch eigenlijk om!’ Een computer is snel, maakt - als de ingevoer de gegevens correct zijn - geen fouten, heeft een enorm geheugen en maakt het mogelijk om verschillende gegevens aan elkaar te kop pelen. Daar kan geen mensenbrein tegenop, zou je zeggen. Toch wordt de nieuwe rol van de computer als roostermaker niet altijd met gejuich ontvangen. Waar komt die weerstand eigenlijk vandaan? En wat zijn de meest gehoorde bezwaren? We vroegen het aan Inge van de Ven, projectmanager Winkel- organisatie, en Roel Woudstra, hoofd Efficiency Support. Zij hebben zich de afgelo pen anderhalf jaar intensief met Roosteren Realiseren bemoeid en hebben in die tijd vaak een beroep moeten doen op hun overtui gingskracht. Hieronder volgen veelgehoorde bezwaren en de nuanceringen van Inge en Roel: Laat die pc maar puzzelen ‘Het roosterprogramma verdeelt de werk zaamheden zo efficiënt mogelijk over de week en houdt daarbij rekening met alle bekende gegevens: werkaanbod, contract uren, beschikbaarheid, team en kennis en vaardigheden. De computer houdt even eens rekening met de omzetprognose. Uiteindelijk maakt de computer dus juist een rooster waarbij de werkdruk zo goed mogelijk over alle medewerkers verdeeld wordt. Ook worden medewerkers ingeroos terd op momenten dat er werk is en niet op tijden waarop het relatief rustig is. Verder is het roosterprogramma heel inventief in het efficiënt inplannen van werkzaamheden. Bij een van de voorloopwinkels kwamen twee kassamedewerkers altijd een uur eerder om het kassameubel schoon te maken. Toen het nieuwe rooster op het scherm verscheen, bleek dat helemaal niet nodig te zijn. Die werkzaamheden konden volgens het roos terprogramma best tussendoor uitgevoerd worden. Het was even wennen, maar in de praktijk bleek het wel te werken. Natuurlijk blijven er altijd zaken die je zelf in de hand wil houden. Om die reden heeft Roosteren Realiseren ook een paar knoppen gekre- ,0 gen waarmee het winkelkader zaken hand matig in kan stellen. Maar we hopen natuurlijk dat ze die knoppen op den duur

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 12