I ‘Een winkel realiseren geeft echt een kick!’ I NIETS COMPLETE WINKEL N 13 Aha Albert Heijn streeft naar meer winkels. Maar wie bepaalt eigenlijk waar er nieuwe winkel panden komen te staan? We vroegen het aan Lillik Lantinga, directeur van Ahold Vastgoed. i 2. 3. In de buurt van de klant Al met al kan zo’n proces van begin tot eind wel acht jaar of langer in beslag nemen! Maar soms gaat het snel. Vorig jaar werd AH 1389 in het centrum van Oen Haag geopend, negen maanden na het besluit om die winkel te huren. goed is voor de stad. Soms moet het bestemmingsplan aangepast worden omdat een locatie oorspronkelijk een andere bestemming heeft (een voorbeeld is het in aanbouw zijnde project van garage naar winkel in Naarden). Daarna volgen eventuele inspraak procedures, bezwaarschriften en de juridische afwikkeling. Bouwen. Dit tijdsonderdeel is vrij nauwkeurig te bepalen. Inrichting en opening van de nieuwe winkel. CZ5 voor een interessante locatie of we nemen zelf het initiatief. Vroeger deden we vrijwel alles zelf. Van het begin tot het eind. Nu werken we ook veel samen met projectont wikkelaars of andere vastgoedpartijen die bijvoorbeeld een heel winkelcentrum gaan bouwen. Dat werkt heel plezierig.’ Wat zijn de criteria voor de bouw? ‘De focus ligt absoluut op kwaliteit. We streven naar functionele winkels die mooi in de omge ving passen. De klant moet prettig kunnen winkelen. Er mogen zowel buiten als binnen geen barrières zijn. Verder kijken we goed naar de totale winkelomgeving. Voor win kels in de oude binnensteden met een wijk- of buurtfunctie is een parkeerterrein of par keergarage vaak minder belangrijk omdat de meeste klanten op de fiets komen. Maar in andere wijken is een flink parkeerterrein juist weer noodzakelijk. Per locatie kijken we dus wat nodig is om optimale service aan de klant te kunnen verlenen.’ Komen er binnenkort ook hypermarkten zoals in Frankrijk? ‘Daar zijn wij geen voorstander van. Wij denken dat de toekomst in Neder land toch vooral in de binnensteden en aan de rand van de stad ligt. De Nederlander doet zijn boodschappen vooral twee keer per week in de wijkwinkel. Daarnaast zijn er AH XL’s voor de grote weekboodschappen.’ Je doet dit werk al meer dan vijftien jaar. Is het zo leuk? ‘Het mooiste vind ik dat je iets nieuws creëert. Ik heb een bouwkundige achtergrond en in gedachten verbouw ik soms een hele stad. Een winkel realiseren geeft echt een kick.’ Lekker aan het bouwen? ‘We willen meer winkels omdat we nog dichter bij de klant willen zitten. Die staat voor ons altijd cen traal. We moeten dus rekening houden met het feit dat het winkelgedrag van onze klan ten de laatste jaren veranderd is. Afhankelijk van het moment kiezen ze waar ze winkelen. Bijvoorbeeld: op weg naar het werk naar een AH to go, voor de dagelijkse boodschappen naar een Albert Heijn in de buurt en op zaterdag naar een AH XL. En daar spelen we natuurlijk op in. We zijn steeds op zoek naar geschikte plekken om een winkel te vestigen of te ontwikkelen.’ Hoe komt een nieuwe winkel tot stand? ‘Er zijn drie mogelijkheden: we kopen een bestaande winkel en gaan die al dan niet verbouwen, we gaan zelf bouwen of we huren.We benaderen de vastgoedmarkt In principe weet Ahold Vastgoed waar ze nieuwe winkels wil realiseren: plaatsen in Nederland waar nog geen winkel of te weinig winkels van Albert Heijn, Etos of Gall Gall zijn. De voorkeur gaat absoluut uit naar een combinatie van de Ahold-formules. Allereerst vindt er een analyse plaats van de koopstromen in het betreffende gebied. Er wordt informatie verzameld over zaken als: waar wonen de klanten en welke concurrenten zijn er? De juiste plek wordt gedefinieerd. De piek wordt daadwerkelijk verworven. Een bestaande winkel overnemen is relatief simpel. Natuurlijk beoordelen we zo'n winkel ook op alle kwaliteitseisen die we stellen. In andere gevallen bete kent het in overleg gaan met de gemeente, uitleggen waarom het

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 13