g ALBERT HEUN I In vogelvlucht door ruim 117 jaar Albert Heijn. Dit keer: l f DE KAAS VAN Jaren 80 en 90 Op onze Zaanlander kazen staat dat wij sinds 1919 kaaskopers zijn. Daarmee doen we ons zelf echt tekort. Kaas kopen doen we namelijk al sinds 1887. De oprichter van ons bedrijf was dinsdags regelmatig op de Purmerendse kaasmarkt te vinden. De verhalen over kaas binnen ons bedrijf zijn talloos. Over de kaasopslag op de zolder van het Centraal Magazijn aan de Zaandamse Westzijde. Over de populariteit van de ‘Goudsche volvet', in de tijd dat vet nog voor gezond en welvaart stond. Over hoe de direr besloot om aan het eind van de Tweede zap! Zaanlander, 2005 KaaspresentatieAH-winkel, 1938 Leaflet, 1946 Kaashakker begin jaren '80 Advertentie, jaren '50 Kaasafdeling AH 1147 Delft, 1990 Het leren inpakken van kaas, opleidingsboekje jaren '50 houden, waardoor Albert Heijn aan het begin van de hongerwinter nog veel kaas aan de win kels kon uitleveren. Over de opkomst van bui tenlandse kazen en de introductie van onze eigen Zaanlander in 1986. In het personeelsblad PIT werd eind jaren '40, begin jaren '50 veel aandacht aan kaas besteed. ‘Praat over kaas, praat zó, dat andere wachtende klanten iets zien en horen. Vooral als U de eerste mevrouw in verrukking heeft weten te brengen over de “lekkere” kaas.' En: ‘Het snijvlak van de kaas doet verkopen, niet de korst!’ Zoveel is er dus ook weer niet veran derd in het verkopen van kaas. Alleen heeft de Goudsche volvet plaats moeten maken voor iets minder vette Leerdammer Lightlifes, Slankies en Linera’s van deze tijd...

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 16