het leven van een mens ed I J ‘We hebben i u ‘Ik pakte haar pols en voelde toch nog een hartslag’ i 1 5 Aha Verkoopspecialist Rob van Gils (35) en verkoper Jacqueline van Oosterhout (23), AH 1387 Breda bij de nooduitgang van Albert Heijn. Haar fiets lag ernaast. Naast de mevrouw zat een man. Hij had haar in een stabiele zijligging gelegd en haar gebit uitgedaan, en had los jes haar pols vast. Hij zei dat het met haar was gebeurd: hij voelde geen hartslag, en constateerde ook geen ademhaling. Toen ik zelf de pols van die mevrouw pakte, voelde ik echter nog wel wat. Ik riep meteen om hulp om te kunnen reani meren. Toen kwam Rob.’ Rob vervolgt het verhaal: ‘Ik ging meteen op mijn knieën naast die mevrouw zitten. Zonder met elkaar te overleggen, gingen Jacqueline en ik aan de slag. Zij gaf hart massage, ik deed mond-op-mondbeade- ming. Ondertussen had iemand de ambu lance gebeld. Het duurde hooguit vier minuten voordat die er was. Inmiddels was Jacqueline van Oosterhout en Rob van Gils staan op de afdeling Houdbaar van het Albert Heijn-filiaal aan de Haagsemarkt in Breda. Dat ze ook op een ander vlak prima met elkaar samen kunnen werken, ondervonden ze afgelopen november. Jacqueline: Tk stond net even buiten achter de winkel te pauzeren, toen ik een klap hoorde. Ik reageerde niet ^ïteen, je hoort daar vaak klappen. Tot een collega zei: “Volgens mij is er iets gebeurd, er staan zoveel mensen.” Ik ging er meteen op af. Ik zag een mevrouw op de grond liggen, vlak die vrouw weer wat bijgekomen. Ik had haar een keer of vijf, zes ingeblazen toen ze een beetje begon te gorgelen. Dat was wel kic ken!’ Het ambulancepersoneel nam de reanimatie van Jacqueline en Rob zo snel mogelijk over. Vervolgens werd de vrouw naar het zieken huis gebracht. Jacqueline: ‘Gisteren kwam haar zus een doosje bonbons brengen, als bedankje. Ze vertelde dat de vrouw zes bypasses heeft gekregen, maar ze heeft geluk gehad. Volgens de politie is maar één op de tien reanimaties succesvol.’ Het voorval staat Jacqueline en Rob nog steeds helder voor de geest. Rob: ‘In eerste instantie was ik helemaal leeg, ik heb twee uur nodig gehad om bij te komen. Het ging steeds weer door me heen. Hoe ik in eerste instantie even twijfelde of ik mond-op- mondbeademing zou geven omdat er alle maal bloed op het gezicht van die mevrouw zat en ze blauw rond haar neus en mond was. Maar ook de vreugde die ik even later voelde omdat ik zag dat die vrouw weer bij kwam.’ Jacqueline: ‘Het is niet iets wat in je koude kleren gaat zitten: we hebben het leven van een mens gered. Ik weet niet hoe ik me gevoeld zou hebben als het niet gelukt was. Rob en ik hebben er ook veel met z’n tweeën over gepraat, en met de SM en de VM. Je moet je emoties toch verwerken.’ Jacqueline heeft volledige EHBO, gedaan via het Gele Kruis. Rob volgde de FHV-cursus bij Albert Heijn en gaat elk jaar'op herhaling’. ‘FHV is heel zinvol. Op zo’n cursusdag vind ik het wel eens een beetje saai. Dan denk ik: ik zie wel wat ik ermee kan. Maar in gevallen als dit blijk je er ineens heel veel aan te hebben.’

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 5