‘Ik heb jaren op een ambulance gewerkt’ 5 Aha 4 De ene keer gaat het om een snijwond, een andere keer om een ontzette knie. En heel soms is er iets echt ernstigs, iemand met een hartstilstand bijvoorbeeld. Dan zijn ze er ineens: de reddende engelen van Albert Heijn. De bedrijfshulpverleners die precies weten wat ze moeten doen! ‘Slachtoffer’ Gerard Boerdijk en Klaas Wink (37), magazijn medewerkers DC Zwolle Pleisterplakkers Kneuzingen en snijwondjes. In het distribu tiecentrum in Zwolle kijkt niemand daarvan op. Volgens magazijnmedewerker Klaas Wink gebeurt er vrijwel elke dag wel iets en komt daar lang niet altijd een bedrijfshulpverlener aan te pas. Vaak is het een kwestie van pleis ters, en die zijn in het distributiecentrum voix iedereen voorhanden. Zelfheeft Klaas al acffl^ tien jaar z’n EHBO-diploma op zak. Hij werk te vijf jaar parttime op een ambulance en maakte zo de ergste dingen mee. De opleiding tot BHV’er deed hij nog niet zo lang geleden, op verzoek van zijn leidinggevende. Voor iemand met zijn ervaring niet echt een uit daging, maar wel iets wat hij serieus neemt. Net als de kneuzingen en snijwondjes bij zijn collega’s. Neem nou laatst. Klaas: ‘Gerard wilde een collo pakken waarvan een glazen potje kapot was. Hij sneed zich in de vinger, het bloedde flink. Ik heb er even naar gekeken. Er had nog glas in de wond kunnen zitten, en misschien moest de wond wel gehecht wor den. Maar gelukkig was er niets ernstigs. Het was een klein sneetje, en niet zo heel diep. Ik heb er een vingerverbandje omheen gedaan^^ verband vangt namelijk meer bloed op dan een pleister, en daarna kon Gerard weer gewoon aan het werk.’ evensredders

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 4