Op naar het elektronische boodschappenlijstje Onze toekomst wordt voor een belangrijk deel door technologie bepaald. De ontwikkelingen op dit vlak volgen elkaar in sneltreinvaart op. Aan de hand van belangrijke technologische ontwikkelingen kunnen we een kijkje in de toekomst nemen. In dit jaar én in de verre toekomst. Aha 8 15 tot 20 jaar Elektronisch boodschappenlijstje ‘Nog een voorbeeld. Stel, je gooit thuis een leeg pak melk in de vuilnisbak. Door de RFID-chip scant de vuilnisbak dit en zorgt ervoor dat dit product automatisch op je elektronische boodschappenlijstje komt. Tenminste, als je de chip in de win kel nietgedeactiveerd hebt. Je lijstje kun je in de winkel op een schermpje op je winkelwagentje laten verschijnen. Dit schermpje laat aan de hand van je lijst zien hoe je het beste de winkel door kunt lopen, laat zien watje al in je wagentje hebt en toont aanbiedingen. Maar je kunt bijvoorbeeld ook in de winkel opvra gen watje nog in de koelkast hebt staan. Allemaal mogelijkheden, niet gezegd dat we dit bij Albert Heijn gaan doen natuurlijk.’ Digitale gebruiksaanwijzing Voorraden Tests Toekomstmuziek 5 ‘Wat in de toekomst ons werk zeker gaat veranderen, is RFID. Dit staat voor Radio Frequency Identification. Met deze tech niek kun je ieder object een chip met informatie meegeven die je met een scanner van afstand gemakkelijk kunt lezen. Iedereen die de Dam tot Damloop heeft gelopen, weet wat het is. De RFID- chip zat bij de hardlopers tussen de veters. De computer van de organisatie wist precies wanneer welke loper de start- en finishlijn passeerde.’ Erwin Veer (35), Ahold Global RFID-coordinator, over de koel kast die zegt welke boodschap pen je nodig hebt en een kant-en- klaarmaaltijd die tegen de mag netron zegt hoe lang hij opge warmd moet worden. individueel bij de kassa scannen is over bodig geworden. Alle boodschappen kun je door een poortje duwen en in één keer scannen. Het bedrag kan automatisch van je rekening geschreven worden. De kassamedewerker van de toekomst wordt meer een servicemedewerker. Iemand bij wie je eventueel nog kan afre kenen, die je adviseert, die je helpt met het inpakken van je tas en vragen beant woordt.’ ‘In de supermarktwereld is de RFID-chip de opvolger van de streepjescode. Als je ieder artikel met een RFID-chip hebt uit gerust, gaat de wereld van boodschap pen doen er compleet anders uitzien. The sky is the limit. Wat er over vijftien tot twintig jaar wellicht mogelijk is? Te veel om op te noemen. Alle producten ‘Je kunt op zo’n RFID-chip oneindig veel informatie kwijt. In de winkel zou je een product met bijvoorbeeld je mobiele tele foon kunnen scannen. In je telefoon staat persoonlijke informatie, je profiel. Het product wordt met je profiel ver geleken en je krijgt een advies. ‘‘Als je vijf ‘F-jes lopen, 201-steekproeven en voor raden bijhouden is in het RFID-tijdperk ook definitief verleden tijd. Door hele schappen of zelfs de hele winkel op afstand te scannen, weet je precies wat je in de winkel hebt en wat niet. Zo kan Replenishment ook optimaal z’n werk doen. Producten die niet op de juiste W plek staan, kun je lokaliseren. Mede werkers met een handterminal krijgen die informatie op hun scherm en kunnen actie ondernemen.’ kilo wilt afvallen, dan moetje deze choco ladereep niet nemen" of ‘‘dit product bevat gluten, hiervoor ben je allergisch^ Op de chip van bijvoorbeeld een kant-en- klaarmaaltijd kun je ook een digitale gebruikaanwijzing voorje magnetron zet ten. Je scant je maaltijd bij je magnetron. Het apparaat weet hoe lang hij moet draaien. Dit hoefje zelf niet meer in te stellen.’ ‘Bij Ahold hebben we nog geen tests op productniveau gedaan. Die komen er op korte termijn ook niet. Wel op kratten in een distributiecentrum van Ahold. Bij bin nenkomst op dit distributiecentrum kun nen we precies zien wat erin zit en hoe veel. Bij Albert Heijn zijn we aan het bekij ken of we rolcontainers van een RFID- chip kunnen voorzien. Wat de voordelen zijn? Als een rolcontainer in het DC bij voorbeeld in de verkeerde vrachtwagen^ geladen wordt, gaat er een rood licht branden. De winkel krijgt altijd de juiste rolcontainers.’

Personeelsbladen | 2005 | | pagina 8