II f het vervolg ttdopt afamily 1 1 I J X Q 1 L f 1 9 Aha Gewoonte Stof tot nadenken L sj -- I F Michiel Mak en Mariëtte van Maanen (midden) op bezoek bij een van hun gezinnen. makkelijk. Ze weet precies waar alles staat. Dus waarom zou ze zich laten verwarren door aanbiedingen van andere supermark ten en kijken of het daar leuker of fijner is?’ De tachtig medewerkers die aan ‘Adopt a family’ hebben deel genomen, werken onder andere bij Commercie en de Winkelorganisatie. Tijdens het boodschappen doen, koken en eten spraken zij volop met ‘hun’ gezinnen over wat die belangrijk vinden, en hoe ze hun keuzes voor een winkel of product maken. Mede hierdoor leert Albert Heijn beter denken en handelen vanuit de klant. Om dit uiteindelijk toe te passen in het dagelijks werk. Vandaag, én morgen! Zijn Mariëtte en Michiel in hun opdracht geslaagd? Mariëtte: ‘Ik vind van wel. Omdat we bij twee totaal verschillende gezinnen zijn geweest, denk ik dat we een goed beeld heb ben. Bovendien wisselen we onze ervaringen uit met andere deelnemers.’ En waarom het laatste gezin nou voor de Cl000 koos? Michiel: ‘Dat kon Chantal eigenlijk moeilijk ^ider woorden brengen. Maar uiteindelijk heb ik het als volgt voor mezelf samengevat: het is een gewoonte. Daar voelt ze zich lekker bij, en het is zo langzamerhand ook wel Wat is nu het vervolg van ‘Adopt a family’? Michiel: ‘We krijgen nog een grote sessie met iedereen die een gezin heeft bezocht. Dan kunnen we onze ervaringen delen. Daar zul len concrete punten uitkomen waar we mee aan de slag gaan.’ Mariëtte: ‘Maar het is ook goed om nu al over dingen na te denken aan de hand van bepaalde opmerkingen die we tijdens onze bezoeken hebben gehoord. Zo zei Chantal dat de kroketten van de Makro zo lekker zijn. Daardoor denk ik nu: die moet ik ook eens gaan kopen en proeven. Als dat uiteindelijk meer klanten in ónze winkels oplevert...’ het iets extra’s heeft waardoor het lekkerder is, of langer houdbaar. En dat was ook zo. ^Want ze pakte nu champignon-crèmesoep Win Unox, simpelweg omdat het de enige crèmesoep was die er stond.’ Mariëtte: ‘De locatie van een supermarkt vind Chantal minder belangrijk: ze heeft een auto, ze is toch mobiel? Maar wat ze weer wel belang rijk vind, is dat ze haar auto dicht bij de win kel kan parkeren.’ F

Personeelsbladen | 2004 | | pagina 9