Discussiegroep Stelling 2: Een manager bij Ahold is ordelijk, degelijk en moet zichzelf kunnen wegcijferen. Stelling 1: Albert Heijn, Etos, Gall Gall en Schuitema moeten volledig geïntegreerd worden. 9 Aha Marit van Egmond (31), category manager zuivel bij Albert Heijn Jaap vanVuure(28), ondernemer Stolling 3: Om te overleven moet Albert Heijn haar assortiment verder rationaliseren. en toekomst S' vooraanstaand. Ik laat de medewerkers van mijn winkeltjes in Engeland niet voor niets een bezoek aan een Albert Heijn-winkel afleggen.’ Dick: ‘We willen het assortiment eigen merk verder laten groeien. Het is aardig als je bedenkt dat we vroeger jarenlang uitsluitend huismerkartikelen verkochten. Alleen Albert Heijn koffie, geen A-merk. Het is volgens mij nog niet eens zo lang geleden dat we met de verkoop van Douwe Egberts begonnen zijn.’ Albert Heijn: ‘Dat was in 1958. Ik heb ver schrikkelijk op m’n donder gekregen van mijn oom Gerrit. Douwe Egberts konden klanten overal wel krijgen, vond hij. Juist om die reden vond ik het belangrijk dat wij het ook gingen verkopen.’ Jaap: ‘De prijsverlagingen van het afgelopen jaar zijn ook ontzettend belangrijk geweest. Ik zie klanten terugkomen. Ze voelen zich niet meer door ons bedonderd.’ Albert Heijn: ‘Perception is reality. Als klanten vinden dat je te duur bent, dan moet je daar naar luisteren. Ondanks dat dure imago zijn we er wel in geslaagd om het marktaandeel van dertien naar 28 procent te laten stijgen. Klanten nemen een klein prijsverschil voor lief om in onze mooie winkels boodschappen te doen. Maar blijf op je hoede en geef een klant nooit een excuus om weg te blijven!’ Albert Heijn (77), oud-bestuurs voorzitter van Ahold. Dick Boer (47), directievoorzitter van Albert Heijn en de Nederlandse Arena van Ahold. Dick: ‘Je moet jezelf even weg kunnen cijferen voor je klant. Aan de andere kant staat Albert Heijn ook bekend als een bedrijf dat af en toe iets doet wat niet zo ordelijk is. Baanbrekend Bn, noem ik het. We stellen ons naar de klant toe dienstbaar op, maar aan de andere kant zijn we innovatief en vernieuwend.’ Yvonne: ‘Als verkoopmanager ben ik in de Albert Heijn in Callantsoog Yvonne Slomp (28), adviseur Control Accounting Support Albert Heijn 3 o fe o Albert Heijn: ‘Artikelen in de winkel leggen die we niet verkopen, is onzin. Maar we moeten het natuurlijk wél leuk houden. Ik weet nog dat wij pannetjes popcorn gingen verkopen. Die hoefde je thuis alleen maar op het gas te zetten en de maïs ging poppen. Dit artikel is nooit groot geworden, maar toen was het iets aparts. Men sprak erover.’ Jaap: ‘Daarom ben ik zo blij met AH Excellent, ons nieuwe tophuismerk. Pindakaas met cas hewnoten zag ik vanmorgen in mijn winkel staan. Alleen bij Albert Heijn.’ Marit: ‘Twintig soorten aardbeienjam is echt te veel. Maar één is onvoldoende. Het spel draait erom dat je telkens weer de juiste balans vindt.’ Dick: ‘We zijn continu aan het rationaliseren. Keuzes aan het maken. Steeds komen er weer nieuwe artikelen op de markt. We moeten ons met speciale producten onderscheiden. Olijf olie met truffelsmaak bijvoorbeeld. Niet met het twintigste soort toiletpapier. De juiste keu zes maken, daar gaat het om.’ Albert Heijn: ‘Ik vind Albert Heijn nog altijd een fijne winkel met een verschrikkelijk leuk assortiment. Zeker als je het vergelijkt met Engeland. Vroeger keek ik met grote bewonde ring naar wat Tesco en Sainsbury aan het doen waren. Nu zijn ze wat dat betreft niet meer zo Dick: ‘Voor zowel Etos als Gall Gall als Albert Heijn is het verstandig om aan de achterkant zoveel mogelijk samen te werken. Zolang de samenwerking je aan de voorkant maar niet in je ontwikkeling beperkt.’ Albert Heijn: ‘Maak gebruik van eikaars kennis, ^fcweet nog goed dat wij Gall 8< Gall net had den gekocht. De wijninkoper van Albert Heijn moest niets hebben van de wijninkoper van Gall Gall. Ze hadden meer ruzie dan dat ze elkaar iets gunden. Dom, natuurlijk.’ Jaap: ‘En als een C1000 zich in Callantsoog wil vestigen? Houdt iemand dat dan tegen? Wat betreft inkoop kunnen we samenwerken, maar ook op het gebied van vestigingsbeleid?’ Dick: ‘Jaap zegt terecht dat je elkaar niet in het zelfde gebied zou moeten beconcurreren. Mijn persoonlijke mening is dan ook dat Albert Heijn en Cl000 zich niet te veel op elkaar moeten richten, maar op de overige con currentie. Hebben we in het verleden niet een soortgelijke situatie met Simon de Wit gehad?’ Albert Heijn: ‘We wilden Simon de Wit en ^Mbert Heijn aanvankelijk op geen enkele ^Bmier integreren. Klanten hadden een heel ander beeld bij Simon de Wit. Later bleken hun resultaten aanmerkelijk slechter dan die van ons. Albert Heijn zou het op de locaties van Simon de Wit beter doen. Het klinkt ver waand, maar we waren gewoon beter en daar om hebben we de winkels van Simon de Wit uiteindelijk toch tot Albert Heijn-winkels omgebouwd.’ winkel wel eens door een Idant over de toon bank getrokken. Een klant kan het bloed onder je nagels vandaan halen. Toch moet je je dan inhouden, want je staat voor het merk Albert Heijn.’ Albert Heijn: ‘We hebben gewoon sprankelende mensen nodig. Het wordt een saaie boel als we alleen maar managers zouden hebben die zichzelf wegcijferen. Dan zit er geen leven in de tent. Wel ordelijk in de zin van je haren netjes gekamd en klanten nemen zoals ze zijn.’ Dick: ‘Ik merk vaak dat er in het bedrijf zo iets heerst van “ik zal het maar niet zeggen.” Doe alsjeblieft je mond open en zeg wat je ervan vindt. Dat helpt het bedrijf om beter te worden.’

Personeelsbladen | 2004 | | pagina 9