Speciale band met een klant Dagelijks darten in Aha 4 Rachid Bouhdaid (31), verkoopspecialistAH 1439 Woerden: ‘Ik vind het heel belangrijk om een goed contact te hebben met klanten en ze een goeie service te bieden. Je merkt ook dat je er veel voor terugkrijgt. Dat contact met klanten maakt voor mij het werk absoluut leu ker. In het filiaal waar ik nu werk heb ik met een bepaalde klant, een oudere vrouw, een speciale band opgebouwd. Ik ben de enige Marokkaanse jongen hier in de winkel en haar buren zijn ook Marokkaans. Zo begon het contact, met af en toe een praatje. Omdat ze hier vaak komt, leer je elkaar steeds beter ken- Job van Belzen (25), medewerker DC Geldermalsen: 'Een paar jaar geleden kregen we behoefte om in de pauzes iets actiefs te gaan doen. Op tv zag je toen vaak die bekende darts kampioen, Raymond van Barneveld. Dat bracht ons op het idee om ook te gaan darten. In elke pauze, vier keer per dag, wordt er nu intensief gespeeld. Het is inmiddels ook vaste prik dat de meesten van ons drie kwartier eer der op het werk komen. Hebben we een die^h om zeven uur, dan staan we al om kwart over zes op de stoep. Een bakkie koffie, even kletsen en dan lekker een potje spelen. Het is niet alleen nen. Toen een bepaalde non-foodaanbieding met hoeslakens op was, heb ik er moeite voor gedaan om voor haar toch nog twee exempla ren te pakken te krijgen. Toen gaf ze me een reep chocola, zo blij was ze. Ik weet dat ze muntjes spaart, dus na een vakantie had ik voor haar allerlei verschillende soorten mee genomen. Kreeg ik weer een reep chocola. Ze groet me altijd door even door mijn haar te strijken, omdat ze mijn zwarte haren zo bij zonder vindt. En toen ik een keer erge last van mijn rug had kwam ze met de naam van een zalfje, dat inderdaad erg goed bleek te helpen.’ Wat maakt jouw werk

Personeelsbladen | 2004 | | pagina 4