ACHTER DESCHERMEN UPS&DOWNS Kijken, proeven en ruiken Je hebt ze niet aan een touwtje i b Directievoorzitter DICK BG blikt terug op de afgelopen periode Aha 10 k •J. mu Is daarnaast He producten die in de winkel liggen zijn ge- test. Alle eigen merk-artikelen ondergaan AnA jaarlijks een keuring onder het wakende oog, de scherpe neus en de kritische tong van vijf levensmiddelentechnologen. Wijkt een pro duct af? Dan volgen er verbeteringen. Of het product gaat uit het schap. Niet alleen de producten, ook de productiesystemen van leveranciers worden streng onder de loep gehouden. Albert Heijn hanteert daar voor normen, die soms verdergaan dan onafhankelij ke certificeringen. De medewerkers van de afdeling kwaliteit kennen de wet (zoals de Waren- en Levens middelenwet) als geen ander. Ze behandelen consu- mentenvragen en -klachten over productkwaliteiten staan 24 uur per dag paraat om in te grijpen bij calamiteiten. Daarnaast zijn ze betrokken bij de informatie op de etiketten, waar vanaf januari 2005 ook allergie-informatie op te vinden is. Albert Heijn is de laatste twee jaar volop in het nieuws geweest. Eerst met de Ahold-crisis, vervolgens met de reorga nisatie en daarna met de prijsverlagin gen. Redenen genoeg om ons bedrijf uitgebreid te belichten in de diverse media zoals kranten, radio en televisie. Toen ik pas aantrad als directievoorzitter hadden we de neiging weinig te vertellen en de informatie bij ons te houden. Ik was aanvankelijk ook wel wat voorzichtig. De media zijn natuurlijk geen publiciteitsmachine die je zelf kunt aansturen. Maar de laatste jaren is er veel veranderd. De omstandigheden dwongen ons om meer naar buiten te treden. En dat is ook goed geweest. Het gaat dan niet om mij als persoon en wat ik wil, maar om het bedrijf. Publiciteit heeft plussen en minnen. Maar er wordt aandacht aan het bedrijf besteed en dat is ook belangrijk. Albert Heijn wil een transparant bedrijf zijn. Daarom kwamen we ook in de vorige Aha naar buiten met de resultaten van het medewerkers- tevredenheidsonderzoek. Dat die resultaten ook kritische kanten Piet Noom (55) Gaat S a Wiskunde ilt Maar elk product is vastgelegd in specifi- - het etiket staat. Dus is het kijken, proeven etiket staat des temeer vragen er komen. e e(jn btand of koelstoring. Laatst stapte Technoloog Tonnissen wvovj»»—- Wiskunde en zoon Maagd bevatten vonden we geen reden ze niet te publiceren. Ook de Signaallijn communiceerden we via dezelfde Aha. Dat deze door een krant meteen werd omgezet in kliklijn is de vrijheid van de journalist. We willen open naar medewerkers zijn en open naar klanten. Dat bete kent dat we ook open met de media om willen gaan. Of ze nu positief of negatief zijn. We moeten er zelf voor zorgen dat we een duidelijk en helder verhaal te vertellen hebben. Onze klanten zijn kritisch. Als een van de discounters een prijsactie heeft en de klanten staan te dringen voor de deur, dan kan de twintig ste klant al het bordje uitverkocht tegenkomen. Ze keren om en gaan naar huis. Onze klanten zouden zoiets van Albert Heijn nooit accepte ren. Kijk maar naar de Aladdin-actie. Laten we eerlijk zijn; we vonden het allemaal niet leuk dat die poppen zo snel uitverkocht waren. Onze klanten verwachten service, kwaliteit en andere verrassende acties zoals de Surprisekrant en het schoentje zetten voor Sinterklaas. Als er een keer iets misgaat dan communiceren we dat open richting media. Albert Heijn staat als bedrijf en als marktleider midden in de samenleving. Transparant zijn, ook naar de media, is daarom het 4 sleutelwoord.

Personeelsbladen | 2004 | | pagina 10