tic de Baets, directeur P&O, ziet lichtpuntjes in het MTO HOE STAAT HET MET DE REORGANISATIE? 9 Aha Je kunt natuurlijk teleurgesteld zijn over de resultaten van het medewerkerstevredenheidsonderzoek en zeggen dat het glas halfleeg is. Maar je kunt ook kijken wat er wél goed gaat en zeggen dat het glas halfvol is. En dat is precies wat Luc de Baets, directeur P&O, op dit moment doet. Hij ziet vijf lichtpuntjes. Sfeer en samenwerking Onze nieuwe strategie De rol van de leidinggevende Grootste respons ooit Doorgroeimogelijkheden en opleiding Het halfvolle glas 9 Het kan bijna niet anders dan dat de resultaten van het MTO beïnvloed zijn door de recente reorganisatie. Op 5 november vorig jaar kregen 352 collega’s van het hoofdkantoor en 237 collega's van de supply chain de vervelende boodschap dat hun arbeidsplaats zou vervallen. Dat was een flinke klap. Niet alleen voor de betrokkenen, maar ook voor hun directe collega’s. We zijn nu bijna een jaar verder. Yvonne Dorrestein, hoofd van het mobiliteitscentrum, vertelt hoe het gaat met de 589 collega's waar we afscheid van hebben genomen of gaan nemen. ‘Ongeveer ?ederde is afgevloeid via natuurlijk verloop en 123 collega's hebben inmiddels een nieuwe baan gevonden. Gezien de slechte arbeidsmarkt zijn wij enorm blij met dit aantal. Wat ik opvallend vind, is dat niet iedereen weer in de retail is Gelukkig hebben wij al gedetailleerde plannen om deze punten drastisch te verbeteren. In de loop van volgend jaar hopen we langzaam maar zeker resultaten te zien. Dit keer geven we niet iedereen een boekje en houden we het daarbij. We pakken het nu grondig aan. Wat we precies gaan doen kan ik helaas nog niet vertellen.’ terechtgekomen. Zo zijn er collega’s die van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt om een switch te maken. Zij hebben er bijvoorbeeld voor gekozen om zelfstandig ondernemer te worden of een baan te zoeken in een dienstverlenende of non-profitorganisatie. Jammer genoeg heeft nog niet iedereen succes: 59 per sonen zitten nog in het begeleidingstraject. Daar zitten mensen tussen die sinds kort boventallig zijn, maar ook mensen die ai wat langer met hun oriëntatie en begeleiding bezig zijn. Met name voor deze laatsten proberen we aan het einde van de begeleiding nog meer maatwerk te bieden. Verder is er nog een groep van zo'n 16 collega's die .momenteel nog aan het werk is en pas medio 2005 bovental lig wordt. Uiteraard krijgen zij straks dezelfde begeleiding als alle anderen.' opleidingstrajecten te starten waarbij mede werkers examen moeten doen en certificaten kunnen halen.’ ‘De waardering voor sfeer en samenwerking is bij alle bedrijfsonderdelen gedaald. Als directie vinden wij dat een zorgwekkende ontwikkeling. ‘Het was een zwaar jaar en dat is ook te zien aan de uitkomsten van het MTO. Gelukkig was het niet voor niets, want we hebben wel markt aandeel teruggewonnen. En het ziet ernaar uit dat we met onze strategie op de goede weg zitten. Nu is het tijd voor de volgende stap. Ik zie een organisatie voor me waarin medewerkers en leidinggevenden weten hoe ze met elkaar om moeten gaan. Een organisatie waarin snel inge speeld wordt op veranderingen waardoor we snel met verrassende nieuwe dingen kunnen komen. En vooral een organisatie waarin we met gemeenschappelijke waarden hetzelfde doel nastreven. Ik weet dat het allemaal nogal vaag klinkt, maar dat is altijd het geval als je nog in de aanloopfase zit. Als je mij volgend jaar rond deze tijd hierover aanspreekt zul je zien dat het concreet en tastbaar is.’ ‘Bij alle bedrijfsonderdelen wordt de leidingge vende belangrijker gevonden. Ik leid daaruit af dat leidinggevenden op dit moment nadrukke lijker aanwezig zijn op de werkvloer. En dat is mooi, want zij spelen een cruciale rol bij de plannen die we hebben om de cultuur en orga nisatie van ons bedrijf te verbeteren.’ ^612001 is Albert Heijn begonnen om de tevre denheid van medewerkers te onderzoeken. Het doel daarvan is om beleid zonodig te kunnen bijsturen. Bij dat eerste onderzoek reageerden 13.542 medewerkers. Dit jaar reageerden er maar liefst 21.660 collega’s. En dat is een record. Het onderzoek wordt door medewerkers dus belangrijk gevonden. Ook wij als werkgever hechten zeer veel waarde aan de mening van medewerkers.’ ‘Wij hebben sinds september vorig jaar te maken gehad met een reorganisatie waarbij we afscheid namen van collega’s. Daarnaast zijn we druk bezig om een ideaal werknemersbestand te krijgen, het bekende W-bestand. Allemaal maat regelen om ervoor te zorgen dat we ons beter kunnen positioneren in de markt. En tsja, daar door zijn opleidingen het afgelopen jaar minder aan bod gekomen. Maar de komende jaren gaan we daar extra aandacht aan schenken. We den ken aan nieuwe interactieve en gedigitaliseerde leertechnieken, waarbij de leidinggevenden in ieder geval een duidelijke rol krijgen in de begeleiding. Wat ook wel aardig is om te mel den: we onderzoeken de mogelijkheden om

Personeelsbladen | 2004 | | pagina 9