Zoektocht naar die ene blik I i f Francisco Dorsman (35) U) 7 Aha Zijn eerste foto maakteop twaalfjarige feftijd. Tegenwoordig maakt hij zo’n duizend foto’s per maand. Daarnaast is hij systeembeheerder bij Facility Management op het hoofdkantoor in Zaandam. Een afdeling van veertig personen waarvan er al enkelen voor de lens van Francisco hebben gestaan. i IS e- in /e Fotografeer je alleen mensen of ben je ook wel te porren voor een stilleven of landschapsfotografie? ‘Een landschap beweegt niet en verandert weinig. Dat vind ik niet span nend. Het mooie aan modelfotografie vind ik het zoe ken naar hetjuiste moment. Datje net die ene interes sante blik vastlegt. Het is daarbij belangrijk dat het model zich prettig voelt en zich kan ontspannen.’ Wat doe je als een model stijf van de stress staat? ‘Ik laat modellen altijd hun eigen muziek meenemen. Je wilt niet weten wat voor herrie dat soms is, maar je merkt wel dat ze zich daardoor sneller op hun gemak voelen. Meestal is een model bij de eerste foto's nog wat ner veus en dat kun je ook meteen aan de foto zien. Ik werk niet met professionele modellen, maar met mensen die het gewoon leuk vinden om een keer een andere foto van zichzelf te hebben. En de angst voor de camera is hardnekkig. Daarom blijf ik ook met ze praten zodat ze wat minder op de camera letten.’ Je hebt thuis een fotostudio met alles erop en eraan? 'Nee, het blijft een beetje improviseren. De fotosessie doe ik gewoon in mijn huiskamer of in het huis van het model. Toen ik driejaar geleden wat serieuzer aan de slagging met fotografie, werkte ik nog met bouwlampen. Kregen de modellen 2000 watt op zich gericht. Dat was natuur lijk zweten. Inmiddels heb ik wat professionelere appa ratuur aangeschaft. Zo heb ik onlangs studioflitsers op statieven en een digitale spiegelreflexcamera gekocht. En dat kun je ook wel aan het resultaat zien.’ Staan al je collega’s inmiddels op de gevoelige plaat of harde schijf? ‘Tot dusver heb ik drie collega's gefotografeerd en een vijftal stagiaires. Over het algemeen fotografeer ik familie, vrienden en kennissen. En ik ben altijd op zoek naar modellen.’ Voordat collega's zich spontaan aanmelden: mogen ze hun kle ren aanhouden? ‘Ja, absoluut. Ik maak sporadisch naaktfoto’s. En als ik dat doe, is het artistiek verant woord. Zo heb ik laatst een zwangere vrouw naakt gefo tografeerd omdat haar buik er prachtig uitzag.'

Personeelsbladen | 2004 | | pagina 7