MRDESCHERMEN Onder de radar UPSS DOWNS I Directievoorzitter blikt terug op de afgelopen periode I s o tatand Is datwljnllofhrtb.™ Naast - 6 p de afdeling Direct Marketing zijn zes personen dagelijks bezig om de klan ten van Albert Heijn zo goed mogelijk te doorgronden. Dankzij de AH Bonus kaart beschikken we over een uitgebreide database waarin miljoenen klanten zijn terug te vinden. Met een druk op de knop kunnen klanten met gemeen schappelijke eigenschappen geselecteerd worden. Op die manier kan Albert Heijn bepaalde klanten gericht benaderen. Met een geadresseerde brief, een proefpakketje, couponmailing of een e-mailbe- richt. Per jaar gaan er miljoenen verzendingen de deur uit. En praktisch altijd met een coupon zodat het te controleren is of een klant ook daadwerkelijk van een bepaalde aanbieding gebruikmaakt. Ook maakt de afdeling veel gebruik van coupons op verpakkingen. Als klanten er gebruik van maken, kunnen die gegevens namelijk weer in de database gezet worden. En zo is het cirkeltje weer rond. U- Door de aandacht voor prijs wordt er tegen woordig wel eens gesuggereerd dat Albert Heijn minder op de kwaliteit zou letten. Het tegendeel is waar. Albert Heijn is van oudsher sterk in verse producten. De klant vindt verse producten heel belangrijk. Aan alle producten worden hoge kwaliteitseisen gesteld. In 2004 zijn bijvoorbeeld opnieuw de regels voor al onze telers van groente en fruit aangescherpt. Als men zich niet aan deze regels houdt, wordt de samenwerking verbroken. De milieubeweging wil dat we alleen groenten en fruit aanbieden die voor honderd procent vrij zijn van resten van bestrijdingsmiddelen. Dat is vooralsnog niet haalbaar. Het wil ook beslist niet zeggen dat het gebruik van een beperkte hoeveelheid bestrijdingsmiddelen in de teelt schadelijk is voor de gezondheid. Volgens het RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne) is de veiligheid van ons voedsel nog nooit zo groot geweest als nu. Ruim de helft van al onze AGF-producten bevat geen resten van bestrijdingsmiddelen meer. Natuurlijk werken we toe naar opti malisering. Voor alle eigen merken accepteren we alleen producten die voldoen aan hoge kwaliteitseisen en waarbij het gaat om respect voor mens, dier en milieu. Een van de producten waar we trots op zijn, is onze koffie. De Ahold Coffee Company is de eerste grote koffiebrander die een minimale fatsoensgrens hanteert waarbij het er ook om gaat dat mens, natuur en milieu zoveel mogelijk worden beschermd. Al in 1999 werd de stichting Utz Kapeh opgericht wat 'goede René Nowee Manager Direct Marketing Communicaöemanag.. en doel^richt eten,verrer heniki Sinds 1999 bij Albert Heijn eruucvL—-o _i| Diepzeeduiken, lekker «s energie steken in dingen waar je geen invloed op hebt •Maarweinigcollega'swetendatwijzoactiefzijn^ radar werken Wij zetten geen ^-om— ’J^^ren op andere snieren met ze in zogenaamde doelgroep heel gene een g de loka|e luchthavens hebben we contactte komen. Dan zoeken interesseert. Sgnlijk zouden we dat veel vaker moeten doen. koffie’ betekent in de Mayataal. Ahold en de koffieproducenten die zich hierbij hebben aangesloten willen de omstandigheden op en rond de plantages verbe^P ren. Op alle Albert Heijn-koffie kun je op de verpakking precies achterhalen waar de koffiebonen vandaan komen. Van oudsher staat Albert Heijn-koffie op de twee de plaats van meest verkochte koffiemerken in Nederland. Ook over de inkoop van varkensvlees is enige discussie ontstaan. In Nederland geldt het IKB-keurmerk. We willen de keuze hebben om varkensvlees te gaan inkopen in Duitsland en Denemarken omdat de markt in Nederland teveel in handen van één eigenaar is gekomen. Dat geeft druk op de inkoopprijs. Het betekent dat we wel gedwongen worden om in het buitenland te gaan inkopen. Maar ook deze landen kennen strenge regels. We zouden het dan ook beter vinden indien er een Europees keur merk komt en niet ieder land een eigen standaard hanteert. Binnen ons kwaliteits beleid vormt Biologisch een speerpunt binnen het totale assortiment. We willen onze klanten die keuze bieden. We hebben met onze bijna 300 AH Biologisch-pro- ducten een marktaandeel van zo’n 75 procent in het supermarktkanaal. Je hoort wel eens zeggen dat we bij biologisch aan het saneren zouden zijn, maar ook hier is het tegendeel waar. Er verdwijnt wel eens een product, zoals biologisch snoep, maar we gaan het assortiment de komende jaren alleen maar uitbreiden. De na druk ligt daarbij op vers. Zo hebben we sinds kort biologische bloemkool en IA logische vleeswaren in de schappen liggen. Juist door de kwaliteit van vers en het brede assortiment komen klanten naar onze winkels. Samen met de ervaren mede werkers en de service maakt dit het winkelen bij Albert Heijn juist zo prettig. Werkt

Personeelsbladen | 2004 | | pagina 6