I I 7 Aha Communicatie A301, Redactie Aha, Postbus 3000,1500 HA Zaandam. 1 Ken jij iemand met een bijzondere vrijetijdsbesteding? Laat het ons even weten via aha-magazine@ah.nl of via de gewone post: Albert Heijn, Interne BenTielbeek (44), medewerker logistiek bij logistic control DC Zwolle, is vaak in de bijkeuken te vinden met glas en een gasbrander. Sinds een jaar of vijf is hij in de leer bij een van de laatste glasblazers van Nederland. Hoe kwam je op het idee om glas te gaan blazen? ‘Dat gebeurde tijdens een weekendje EuroDisney. In het sprookjeskasteel maakte een glasbla zer allerlei leuke figuurtjes. Ik dacht toen: dat wil ik ook. Op internet was er bitter weinig over glasblazen te vinden. In Nederland zijn er nog maar zo’n tien tot vijftien glasblazers. De dichtstbij zijnde woont in Meppel. Van hem heb ik een brander over kunnen nemen en hij heeft mij de kneepjes van het vak geleerd. En ik kom nog steeds elke week bij hem langs. Zitten we te ouwe hoeren terwijl hij poesjes en dolfijntjes aan het maken is. Ontzettend leer zaam.’ Kun je in het kort verklappen wat de kneepjes van het vak zijn? 'Je werkt met holle en massieve glazen staven van zo’n anderhalve meter lang. Die verhit je door middel van een gasbrander. Bij 680 graden Celsius wordt het glas week. Dan heb je slechts drie tot vier seconden de tijd om het glas een andere vorm te geven. Bij de holle bui zen kun je het glas blazen en bij de massieve buizen gebruikje gereed schap om het glas te modelleren.’ Drie tot vier seconden? Dat is wel heel kort! ‘Klopt. Daar komt nog bij dat je een glasstaaf maar één keer kunt verhitten, want anders knapt ie uit elkaar. Het kost mij soms wel tien staven voor ik een leuk poppetje heb.' En wat maak je zoal? 'Van alles. Een ooievaar met een baby, glazen bollen met inscripties en allerlei soorten bloemen. Ik heb ook een keer het logo van Albert Heijn gemaakt. Het is en blijft een kwestie van proberen. Laatst vroeg een collega of ik een glazen ted dybeer kon maken. Toen ik klaar was en hem aan mijn vrouw liet zien, zei ze: wat een leuk muisje!’ Binnenkort is Nederland een pro fessionele glasblazer rijker? ‘Ik verkoop wel eens wat, maar ik vind dat ik nog niet goed genoeg ben om echt een win keltje te starten. Nee hoor, voorlopig zit ik prima bij Albert Heijn.’ s g

Personeelsbladen | 2004 | | pagina 7