F de Amerikanen. Want ‘die weten wat service is’. We Aha 8 Dick Boer, directievoorzitter Ahold Nederland, zei in de vorige Aha dat we qua klantvriendelijkheid een voorbeeld kunnen nemen aan namen de proef op de som. Met Rachel James, een Amerikaanse uit Washington DC die sinds zes jaar in Nederland woont, bezochten we verschillende Albert Heijn- winkels in Amsterdam. AH to go Food Plaza ff w ‘Can you Nog voor we de eerste Albert Heijn-winkel bezoeken, somt Rachel (28) achter elkaar wat voorbeelden van klantvriendelijkheid in Amerikaanse supermarkten op: 'Je wordt er altijd door iedereen gedag gezegd om je te laten weten dat je bent gezien. Ook krijg je er als klant altijd gelijk, al heb je dat niet. En wil je als change bijvoorbeeld een briefje van 10 en een briefje van 5 terug, dan krijg je dat ook. In je hand, niet op de desk. Dat zou heel onbeleefd zijn.’ Rachels ervaringen in Nederland zijn anders. Ze woont hier al zes jaar, doet - omdat ze vege tariër is - haar boodschappen ook al zes jaar bij Albert Heijn. Want daar vindt ze de beste vege tarische producten. Maar ze heeft zich al heel wat keren gestoord aan hoe 'on-klantvriendelijk’ we hier in Nederland kunnen zijn. ‘Er is elke week wel wat. Ik erger me het meest aan de kas samedewerkers. Sommigen kijken je niet aan, mompelen iets of zeggen zelfs helemaal niets. Unbelievable! Gelukkig zijn er ook heel aardige kassamedewerkers. Alleen is de line daar altijd langer. Ook vervelend is het als medewerkers Als eerste stappen we de AH to go in het Amsterdamse Centraal Station binnen. Rachel loopt er wat rond, vraagt iets aan een medewer ker en betaalt uiteindelijk één banaan met een briefje van 50 euro. ‘Ze waren hier heel vriende lijk’, vertelt ze dan. ‘Aan de kassa werd wel gevraagd of ik het niet kleiner had, maar toen ik “nee” zei, was dat no problem at all.’ De tweede op onze lijst is Albert Heijn Food Plaza, achter het Paleis op de Dam. Ook hier lijkt alles vloeiend te verlopen. Rachel mag een j stukje kaas van haar keuze proeven. MAS Hans Spanjaart is zeer te spreken over de klantvrien- niet aan de kant gaan als je een product wilt pakken. Ik weet dat de shops in Nederland een stuk kleiner zijn, dus ik begrijp dat de gangpa- den wat smaller zijn. Maar winkelmedewerkerW mogen je natuurlijk niet hinderen en geïrriteerd aankijken. En dat gebeurt nog regelmatig.’

Personeelsbladen | 2004 | | pagina 8