Ahold Academy: even terugblikken Het heetst van de strijd T Directievoorzitter Dick Boer blikt terug op de afgelopen periode l) Aha 6 3 f .j Veelbelovende Ahold-medewerkers uit de VS, Scandinavië, Centraal-Europa en Nederland verbleven van 6 tot en met 16 juni op Universiteit Nyenrode voor de Ahold Academy. Onder de dertig deelnemers waren er vijf Albert Heijn-medewerkers, waaronder operationeel manager Corné Mulders. langskwamen om met ons van gedachten te wisselen.’ Hoe kijk je terug op de Ahold Academy? ‘Ik vond het heel interessant om er juist dit jaar bij te mogen zijn. Ahold bevindt zich toch op een historisch omslagpunt waarbij de focus Heb je jezelf opgeven voor de Ahold Academy? ‘Nee. Mijn regiomanager heeft mij voorgedragen. Ik was zeer vereerd maar wist in eerste instantie niet wat het inhield.’ En? Wat hield het in? ‘We hebben vooral veel ervaringen met elkaar uitgewisseld. Dat doen we in het dagelijks werk weinig terwijl we nog veel van elkaar kun nen leren. Dat was ook de kernboodschap van enkele managementleden van Ahold, waaron der Anders Moberg en Hannu Ryöppönen.die veel meer komt te liggen op ons specialisme: retail. Wat mij ook opviel, is de positieve uitstek aling van het Ahold-management. Ze komen op mij laagdrempelig, oprecht, eerlijk, prikke lend en integer over. Dat heeft mij persoonlijk veel energie gegeven.’ Toen ik deze zomer terugkwam van vakantie was Albert Heijn in een me ningsverschil verwikkeld met vakbond FNV. Onze distributiecentra zouden voor uitzendkrachten niet de juiste CAO toepassen en de vakbond dreig de met acties en stakingen. Zonder te veel in details te treden, kan ik iedereen verzekeren dat wij te goeder trouw hebben gehandeld en dat het in feite een zaak is tussen de uitzendbureaus en de uitzendkrachten. Daar zijn we zo van overtuigd dat we zelfs voorgesteld hebben om dit juridische geschil voor te leggen aan een rechter waarbij wij ons verbinden aan de uitkomst. Verder hebben wij met de uitzendbureaus al onze afspra ken over individuele uitzendkrachten nog eens on der de loep genomen. Als er ergens op de een of andere manier iets incidenteel niet klopt, lossen wij dat natuurlijk op. Dat doen we altijd. Ik heb deze column halverwege augustus, in het heetst van de strijd, geschreven en ik hoop dat het conflict inmiddels uit de wereld is geholpen. Ik zou het betreuren als de klanten van Albert Heijn met acties worden geconfronteerd, terwijl dat ab soluut niet nodig is. Terug naar mijn zomervakantie. Ditjaar was ik in Griekenland. Indejaren negentig heb ik driejaar in Athene gewoond en gewerkt als directeur Makro. Inmiddels is daar net als bij ons veel veranderd. De 'papa-en- mama-winkeltjes’ hebben plaatsgemaakt voor discounters als Lidl en hypermarchés als Carrefour. Iedere keten knokt voor haar positie en prij zen spelen daarbij een grote rol. Net als hier in Nederland. Ook hier heb ben we te maken met consumenten die heel kritisch naar hun uitgaven kijken. De meeste concurrenten zijn daarom vooral bezig het assortiment smaller te maken en de prijzen omlaag te schroeven. Wat dat betreft gaan ze steeds meer op discounters lijken. En wij? Wij laten juist zien dat Albert Heijn een betaalbare kwaliteitsupermarkt is. Een supermarkt met het bes te assortiment tegen concurrerende prijzen die haar klanten telkens weer weet te verrassen. Met acties en campagnes spelen we steeds sneller op de omstandigheden in. En dat werkt goed. Het lukt ons om het ver trouwen van de consument terug te winnen. De cijfers van het eerste halfjaar spreken voor zich: ondanks de prijsverlagingen hebben we onze omzet toch met 1,4 procent zien stijgen. Onze bestaande klanten zijn voordeliger uit maar verlaten wel met vollere tassen de winkel. Goed nieuws. Maar ik wil toch een kritische noot plaatsen: ik vind dat we meer aandacht moeten besteden aan producten die interessant zijn voor gezinnen met kinderen. En dan heb ik het over betaalbare producten die geschikt zijn voor meer dan twee personen en kwalitatief zo uniek zijn dat gezinnen er speciaal voor naar Albert Heijn komen. We moeten geen supermarkt worden waar voornamelijk één- en tweepersoonshuishou dens boodschappen doen. Albert Heijn is altijd een supermarkt geweest voor iedereen. En dat moet ook zo blijven! 4

Personeelsbladen | 2004 | | pagina 6