Slaapverwekkende weetjes... Aha POTJE VOETBALLEN CHRONISCH MOE de supermarkt 5 De mens brengt ongeveer 30 procent van zijn leven slapend door, waarvan 20-25 procent dromend. Goed slapen is noodzakelijk om goede prestaties te leveren. Maar het aantal uren benodigde slaap verschilt per mens. Napoleon had extreem weinig slaap nodig, Einstein juist heel veel. Maar zo’n zeven a acht uur per nacht moet voor de gemiddelde volwassene voldoende zijn om goed uitgerust op het werk te verschijnen. Wie minder dan 5 uur per nacht slaapt krijgt een slaaptekort. Als je moe wordt, ga je rustiger ademhalen. Maar je lichaam heeft nog steeds veel zuurstof nodig. Grote kans datje dan gaat gapen. Iemand gaat gapen als er te veel kooldioxide en te weinig zuurstof in zijn bloed zit. De hersenen signaleren dit en zorgen ervoor dat de gaapreflex geactiveerd wordt. Tijdens het gapen komt er veel zuurstof in je longen en vervolgens in je bloed. Uit onderzoek blijkt dat een - korte - siësta wonderen doet. Na een half uurtje slaap overdag zijn de hersens veel beter in staat nieuwe informatie op te nemen. Maar of elke leiding gevende met deze wetenschap nou zo blij zal zijn... In de winkel is er de hele dag afleiding van klan ten en leveringen. Maar hoe zit dat eigenlijk op het hoofdkantoor in Zaandam? Hoe groot is daar de verleiding om op het toetsenbord in slaap te vallen? We vroegen het aan Mieke Swart (39), controller Merchandise Control. ‘Onze afdeling heeft een heel zwaar jaar achter de rug. Albert Heijn lag behoorlijk onder vuur. Je had voortdu rend het idee dat er nog tachtig dingen lagen te wachten die gedaan moesten worden. Dan moet je keuzes maken, hoe lastig dat ook is. Beter er acht uur echt voor gaan en daarna thuis ontspan nen, dan alles in je hoofd en je tas meenemen. En op het werk streng zijn voor jezelf. Nee durven zeggen, op een goede manier. Met de collega’s onderling hebben we gelukkig een heel goede sfeer, dat helpt ook. Af en toe voetballen we een potje op kantoor. We hebben een grote ruimte en we gebruiken een stoel als doel. Of we gaan tussen de middag met elkaar pannenkoeken eten. Even de boel de boel laten is heel gezond.’ 5 llj ui oö 3 o z üj <r o o alles in goede banen te leiden. Ik reageer dat af door extra vrolijk te gaan doen. Heel hard fluiten en zingen. Dat helpt. Ook trek ik me soms terug op kantoor, om na te denken over allerlei oplossingen. En als ik écht vrolijk ben, zien ze me veel vaker op de winkelvloer. Daar heb ik dan weer energie voor. Wat ook helpt: op fitness gaan. Vroeger lag ik ’s avonds op de bank, nu ga ik sporten. Dan kom ik herboren terug.’ fa Af en toe een dipje, daar is nog wel overheen te komen. Maar het wordt een heel ander verhaal als je altijd naar je bed verlangt terwijl je toch een normale nachtrust achter de rug hebt. En dat is het verhaal van Ben Bouwmans (38), magazijnmedewerker DC Tilburg. ‘Zeven jaar gele den kreeg ik last van mijn schildklier. Dat is inmiddels door medicij nen verholpen. Maar sindsdien ben ik chronisch moe. Ik kom al niet fit mijn bed uit en dat gaat de hele dag door. Sinds een jaar of drie werk ik halve dagen. Aan het eind van die vier uur is het bijna niet meer op te brengen. Maar ik wil graag bezig zijn, want de hele dag op bank zitten is niets voor mij. Als ik van het werk thuiskom ga ik altijd eerst anderhalf uur slapen. En ’s avonds lig ik om tien uur alweer in bed. Ik sta nu op de wachtlijst bij een psycholoog, om te leren hoe ik hier het beste mee om kan gaan in mijn leven.’

Personeelsbladen | 2004 | | pagina 5