I te zijn op Albert Heijn Er is weer reden om trots Ahold mag Albert Heijn nooit verkopen. De stelling voor de volgende keer: Ongeveer mee eens, hartstik oneens, ja en nee. In Rumoer reageren medewerkers van Albert Heijn op een stelling. Mark van der Horst, parttime teamleider houdbaar AH 1291 Renkum en Student International Marketing Jeroen Jongeneelen, verkoopspecialist kassa, AH 1007 Breda Aha 1 II O E R De stelling: u M Albert Heijn heeft het niet makkelijk gehad het afgelopen jaar, maar is nu bezig die schade te her stellen. De teruglopende economie, gedwongen ontslagen, en de prijzenslag kosten veel geld. Klanten blijven weg en/of besteden minder geld aan boodschappen bij dé servicesupermarkt van Nederland. We zijn beter gaan luisteren naar de mening van onze klanten en dat werpt zijn vruchten af, prijsverlagingen bij vlees en kaas, drie in de rij, kassa erbij, de AH BONUS via de post etc. En nu het bij Laurus (Edah, Super de Boeren Konmar) slecht gaat, profiteren wij als Albert Heijn daarvan. Ik denk dat we er nog niet zijn maar, het is een gro te stap in de goede richting. En dat is iets om als medewerker trots op te zijn, werken bij de beste supermarktketen van Nederland. Wil je op de nieuwe stelling reageren? Of heb je zelf een interessante stelling die je de lezers graag zou willen voorleggen? Stuur dan vóór zaterdag 12 juni een mailtje naar aha-magazine@ah.nl. Via de gewone post kan ook: Albert Heijn, Afdeling Interne Communicatie, Redactie Aha, Postbus 3000, 1500 HA Zaandam. Als ik op zaterdagavond naar huis fiets ben ik meestal trots op wat ik die dag samen met mijn team aan werk heb ver zet. Maar om nu te stellen dat ik trots ben op alle filialen en de gehele organisatie...? Nee, dat helaas niet! Ik doe boodschap pen bij een ander Albert Heijn-filiaal en wanneer ik hoor dat daar collega's worden weggepest, klanten beroerd te woord wor den gestaan, er niet wordt teruggebeld na het invullen van een klantkaartje en ik ook nog eens een ongemotiveerde chagrijn achter de kassa tref... Om maar niet te spreken over de ‘ivoren toren’: ons hoofd kantoor. Ik heb een ernstig vermoeden dat de heren van het topmanagement geen flauw benul hebben wat zich daadwerkelijk op de werkvloer afspeelt. Tja, dan krijgt mijn algehele ‘Albert Heijn trots’ toch een behoorlijke opdonder! Gezien de beschikbare ruimte kan het voorkomen dat niet alle reacties geplaatst worden. De redactie behoudt zich het recht voor om reacties in te kor ten of een selectie te maken. Anonieme reacties worden niet geplaatst.

Personeelsbladen | 2004 | | pagina 6